Czwartek, 14 czerwca 2018 roku

„Bo razem możemy więcej”

Pod takim hasłem w dniu 8 czerwca 2018 r. w Chumiętkach odbył się „Pomarańczowy Marsz Świadomości PWS”. Inicjatorami akcji były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chumiętek oraz DPS Chumiętki. Do akcji przyłączyła się także młodzież z Agencji Kulturalno –Rozrywkowa z Krobi oraz OSP Krobia.

PWS – czyli Zespół Pradera – Williego jest rzadką chorobą genetyczną, często nazywaną „wilczym głodem”. Widok jedzenia wywołuje w mózgu chorego silną potrzebę zdobycia go, ekscytację i niepokój. Osoby z PWS codziennie przeżywają horror, ponieważ nie mogą najeść się do syta bez względu na ilość przyjętego pokarmu. Jedzenie jest ich obsesją. Dzieci wymagają stałej i kosztownej rehabilitacji, która pomaga budować obniżone napięcie mięśniowe i wielospecjalistycznych terapii.

Pomocą osobom dotkniętym tą chorobą zajmuje się wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc”, która podjęła starania budowy Domu Samodzielności dla osób z zespołem Pradego – Williego.

W piątkowe popołudnie przez wioskę Chumiętki przeszedł marsz, w którym udział wzięli m.in. mieszkańcy wsi, pracownicy DPS oraz młodzież z Krobi - łącznie około 70 osób. Większość uczestników miała na sobie pomarańczowy element stroju. Marsz w asyście Strażaków z OSP Krobia wyruszył z parku przy Domu Pomocy Społecznej. Po przemarszu w Sali Głównej DPS na uczestników czekały napoje oraz poczęstunek. Został on przygotowany przez mieszkańców DPS oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chumiętek w ramach warsztatów kulinarnych, które odbyły się w DPS dzień wcześniej dzięki dofinansowaniu z Centrum PISOP (w ramach konkursu Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa).

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie!

Opracowanie:  DPS Chumiętki