Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 09 sierpnia 2018 roku

„Dobre Smaki Powiatu” z DKMS. Dołącz do dawców szpiku kostnego


Już po raz piąty w czasie dożynek powiatowych „Dobre Smaki Powiatu” odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Na placu kultowym, 15 sierpnia w godzinach 14.00 – 18.00 będzie można dołączyć do bazy DKMS i zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Warto pomagać, zwłaszcza, że co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, a często jedynym ratunkiem jest przeszczep.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,3 milion dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego ponad 5500 oddało szpik kostny. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych dawców.Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego to często jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.

Warto zatem przy okazji kolejnych dożynek powiatowych, które 15 sierpnia odbędą się na Świętej Górze koło Gostynia zdecydować się na ten krok i dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wolontariusze fundacji czekać będą na wszystkich chętnych pomiędzy godziną 14.00 a 18.00. Aby się zarejestrować, wystarczy mieć ze sobą dowód tożsamości. Sama procedura trwa kilka minut i polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Następnie próbki wysyłane są do fundacji DKMS. Po kilku miesiącach na adres dawcy przychodzi karta z indywidualnym numerem. Wówczas pozostaje tylko czekać na telefon z informacją, że gdzieś na świecie bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy.

Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.

Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania i przypomina transfuzję krwi. W przypadkach kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.

Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. W przypadku tej metody komórki macierzyste pobiera się z talerza kości biodrowej (nie mylić z rdzeniem kręgowym) za pomocą igły punkcyjnej. Cały zabieg trwa około 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu konieczne jest wykonanie dwóch niewielkich nacięć, których proces gojenia przebiega z reguły bardzo szybko. W tym przypadku pobiera się około jednego litra mieszanki składającej się z krwi i szpiku kostnego. Pobrany materiał regeneruje się całkowicie w czasie 2-3 tygodni. Ze względu na znieczulenie ogólne dawca z reguły przyjmowany jest do kliniki pobrania na jeden dzień przed zabiegiem i pozostaje tam około 2-3 dni. Procedura pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych z talerza kości biodrowej odbywa się w warunkach całkowitej sterylności (sprzęt i narzędzia są jednorazowe, wysterylizowane).

Ponieważ pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej bez znieczulenia byłoby bolesne, konieczne jest znieczulenie ogólne. Ryzyko zagrażających życiu komplikacji zastosowania znieczulenia ogólnego lekarze oceniają na mniej niż 1:50.000. Po pobraniu u dawcy występować może ból podobny do lekkiego stłuczenia oraz w sporadycznych przypadkach mdłości, będące efektem znieczulenia ogólnego.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies