Środa, 19 września 2018 roku

„Każdy jest kowalem swojego losu”

13 września 2018 roku w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Piaskach miała miejsce, organizowana w tym roku po raz dwunasty, impreza integracyjna „Kuźnia 2018”, odbywająca się od lat pod tytułem „Każdy jest kowalem swojego losu”. Jak co roku, tak i tym razem, Kuźnia miała charakter gry ulicznej, rozgrywającej się na terenie Piasków.

Ze względu na obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowaliśmy dla naszych gości zupełnie inne konkurencje niż w latach ubiegłych. Tym razem do wykonania były zadania, które nawiązywały do tej wspaniałej rocznicy a motywem przewodnim były nasze symbole narodowe. Kuźnia, poza charakterem integracyjnym, ma również na celu wykorzystanie w praktyce umiejętności zdobywanych przez cały rok przez osoby z niepełnosprawnością, podczas zajęć w swoich placówkach – informuje Gerard Misiaczyk -organizator imprezy, kierownik WTZ w Piaskach.

W tym roku uczestnicy licznie reprezentujący placówki z terenu kilku powiatów mogli sprawdzić swoje umiejętności w następujących konkurencjach: "Zgaduj, zgadula" – konkurencja polegała na wylosowaniu jednej piosenki o tematyce patriotycznej , odgadnięciu tytułu oraz zaśpiewaniu jednej zwrotki i refrenu. Kolejnymi konkurencjami tegorocznej Kuźni były: „Przestrzenne godło” - konkurencja odbywała się w siedzibie Nadleśnictwa Piaski i polegała na wykonaniu godła państwowego dowolną techniką, w formacie A3 . W siedzibie WTZ w Piaskach odbywały się dwie konkurencje. Pierwsza polegająca na wykonaniu biało-czerwonego deseru z produktów przygotowanych przez WTZ oraz szycie flagi narodowej w oparciu o wyposażenie pracowni krawieckiej WTZ. W Urzędzie Gminy w Piaskach odbywał się quiz wiedzy o tematyce patriotycznej. Ostatnia, niesamowicie widowiskowa konkurencja, została zaprezentowana w Domu Strażaka, już przy zaproszonych gościach. Uczestnicy mieli za zadanie, w dowolnej formie, zaprezentowanie, przy wybranym przez siebie podkładzie muzycznym pokazu mody z okresu międzywojennego.

Przez cały dzień uczestnicy naszej zabawy, poruszali się przy pomocy przygotowanych map i mierząc się z poszczególnymi konkurencjami, zbierali pieczątki na kartach startowych, które poświadczały wykonanie zadania. Jednocześnie skrupulatnie zliczane były punkty, ponieważ jak co roku każdy punkt był bardzo ważny i mógł przesądzić o zwycięstwie i tak też się stało, ponieważ poziom był bardzo wyrównany - podkreśla Gerard Misiaczyk.

A było o co walczyć. Pierwsze miejsce i główną nagrodę: urządzenie wielofunkcyjne do pielęgnacji zieleni zdobyła ekipa z ZAZ w Leonowie. Drugie miejsce i trymer do krzewów wywalczyła ekipa z ŚDS w Chwałkowie. Na trzecim miejscu, wygrywając podkaszarkę, uplasowali się uczestnicy z WTZ w Miejskiej Górce. Pozostałe ekipy za udział w imprezie otrzymały dzbanki i szklanki do soków.

„Kuźnia 2018” mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Gostyńskiego oraz pomocy Gminy Piaski.

Opracowanie: WTZ w Piaskach