Środa, 03 lipca 2019 roku

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Gostyńskiego

Rada Powiatu Gostyńskiego udzieliła Zarządowi Powiatu Gostyńskiego absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 roku. Nowością było przedstawienie raportu o stanie powiatu, które zakończone zostało głosowaniem nad wotum zaufania dla zarządu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie powiatowym zarząd powiatu prezentuje publicznie raport o stanie o powiatu. Zawiera on informacje na temat działalności samorządu w minionym roku (dostępny pod linkiem: http://www.bip.powiat.gostyn.pl/?c=1492). Podczas sesji absolutoryjnej, 27 czerwca 2019 roku dokument przedstawiony został przez Starostę Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego. Jego przyjęcie przez radę powiatu oznaczało udzielenie wotum zaufania.  Ponadto Rada Powiatu Gostyńskiego udzieliła zarządowi absolutorium za wykonanie budżetu.

W ubiegłym roku dochody powiatu wyniosły ponad 80,6 mln złotych, wydatki zaś 81,8 mln złotych. Na inwestycje wydano przeszło 12 mln złotych. Wśród najważniejszych realizowanych zadań była rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu o nową salę gimnastyczną i sale lekcyjne. Zmodernizowano powiatowe drogi, m.in. ul. Świętego Marcina w Piaskach, Chocieszewicką w Pępowie, Dworcową w Borku Wlkp.,  drogę w Chwałkowie, Potarzycy oraz na trasie Gola – Czajkowo.  Powstały nowe ścieżki rowerowe: pomiędzy Niepartem a Gostkowem, Pępowem a Siedlcem (Etap IV) i w Borku Wlkp. Ponadto przebudowano skrzyżowanie drogi powiatowej z drogą gminną  w kierunku – Zalew Jeżewo w gminie Borek Wlkp.

Powiat gostyński pozyskał także środki na rozbudowę Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej o nowe skrzydło. Zakończenie inwestycji planowane jest na marzec 2020 roku.

- Budżet roku 2018 był budżetem rozsądnym i stabilnym. Za jego skonstruowanie i realizację chciałbym podziękować członkom zarządu zarówno minionej, jak i obecnej kadencji, państwu radnym, wszystkim pracownikom starostwa z panią skarbnik na czele, wszystkim szefom i pracownikom jednostek organizacyjnych oraz zaangażowanym mieszkańcom – powiedział Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.