Poniedziałek, 10 czerwca 2019 roku

Będzie upał. Jak się zachować w przypadku udaru słonecznego?

Zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni (10- 13 czerwca) na przeważającym obszarze kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura (od 29 do 33 stopni C).

Wysokiej temperaturze towarzyszyć będą burze, spodziewane już na dziś i jutro w województwach zachodnich. Burzom towarzyszyć będą opady do 40 mm i porywy wiatru do 80 km/h.

Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze całego kraju przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach.

Udar słoneczny, cieplny, zwany inaczej porażeniem cieplnym, jest skutkiem przegrzania organizmu. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia.

Udar cieplny (słoneczny) może wystąpić w różnych warunkach, np.:
• w gorącym klimacie,

• w gorące parne dni,

• podczas dużego nasłonecznienia (zwłaszcza nieosłoniętej głowy),

• podczas pracy w gorącym i wilgotnym powietrzu bez przewiewu (w hutach,
  halach produkcyjnych, itp.),

• w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych,

• podczas prac polowych w warunkach silnego nasłonecznienia (sianokosy, żniwa),

• podczas dłuższego marszu, gier, zabaw lub plażowania w czasie silnych upałów.

Wystąpieniu udaru cieplnego (słonecznego) sprzyja niestosowne ubranie (zbyt ciepłe lub nie przewiewne) oraz brak wody do picia. Należy podkreślić, że wytrzymałość różnych osób na podwyższoną temperaturę jest różna, dlatego nie wszyscy pracujący w tych samych warunkach zapadają na udar cieplny.

Pierwsza pomoc: należy umieścić poszkodowanego w pozycji półsiedzącej,
w zacienionym miejscu, z dostępem świeżego powietrza; stosować zimne, wilgotne okłady na głowę; podawać chłodne napoje, zdecydowanie nie: alkoholu, kawy czy herbaty; chłodna kąpiel zamiast prysznica; u osób nieprzytomnych zastosować pozycję boczną ustaloną i wezwać pogotowie; w przypadku braku oddechu stosować sztuczne oddychanie, aż do przybycia lekarza.

Bardzo ważne w przypadku udaru słonecznego jest kontrolowanie ciśnienia, najlepiej za pomocą ciśnieniomierza.

Opracowanie: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS UPAŁÓW - PDF