Poniedziałek, 18 marca 2019 roku

Bezpłatny rower dla Kacpra

12-letni Kacper z Gostynia otrzymał bezpłatnie rehabilitacyjny rower trójkołowy.Stało się to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu z Fundacją Eco Textil ze Skarżyska-Kamennej. Po uzgodnieniach obu partnerów przedstawicielka fundacji Róża Klonowska i przedstawicielki PCPR w Gostyniu Natalia Hajnsz i Daria Woźniak przekazały chłopcu i jego rodzicom tak potrzebny rower.

Rower rehabilitacyjny ma specjalną konstrukcję, która umożliwia korzystanie z niego osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Jest on bardzo stabilny dzięki swojej masie oraz dwóm kołom z tyłu. Obniżona rama ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Układ przekładni sprawia, że jazda nie wymaga dużego wysiłku, a rower ma bardzo mały promień skrętu. Doskonale nadaje się zarówno do rehabilitacji, jak i aktywnego wypoczynku. Rower posiada zamontowany pojemny koszyk, w którym zmieszczą się plecak czy inne rzeczy.

Rower „ECO TEXTIL” jest wyrobem medycznym  służącym niwelowaniu schorzeń:

układu ruchu, z niedowładem po udarach mózgu i rdzenia kręgowego, wspomaga rehabilitację u chorych na stwardnienie rozsiane, pomaga w schorzeniach reumatoidalnych, pomaga w rehabilitacji u osób z chorobami zwyrodnieniowymi i zapalnymi kończyn dolnych oraz we wszelkiego rodzaju schorzeniach wymagających wzmocnienia mięśni kończyn dolnych, wspomaga rehabilitację u chorych na porażenie mózgowe.

Warto przypomnieć, że dzięki współpracy PCPR w Gostyniu i Fundacji Eco Textil, także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego przy PCPR w Gostyniu wzbogaciła się też o takie rowery rehabilitacyjne.

Fundacja Eco Textil, wspiera działalność wielu instytucji i organizacji działających na rzecz  osób z niepełnosprawnością. Tworzy też od 2017 r. stale rozwijającą się sieć bezpłatnych wypożyczalni rowerów rehabilitacyjnych. Warto dodać, że pieniądze na działalność Fundacja pozyskuje z recyklingu odzieży, zbieranej do kontenerów na terenie całego kraju. Jak to działa? Zasada jest prosta. Ludzie wrzucają niepotrzebne tekstylia do pojemników z logo Eco Textil. Zużyta, niepotrzebna odzież jest w 100% poddawana recyklingowi. Część zysków z przerobu pozyskanych w ten sposób tekstyliów firma Wtórpol przekazuje na konto swojej Fundacji. W ten sposób każdy, oddając niepotrzebne ubrania, staje się fundatorem i pomaga niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży.

Przedstawicielka fundacji Róża Klonowska apeluje: - „Oddając odzież, pomagasz przełamywać bariery! Celem naszej Fundacji jest pomoc dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością. Wspieramy je, aby miały równe szanse. Pomagamy również ich rodzicom, rodzinom oraz opiekunom, a także całemu środowisku osób z niepełnosprawnością.”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu dziękuje Fundacji Eco Textil za wsparcie sprzętowe działań dla mieszkańców Powiatu Gostyńskiego.

Opracowanie: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu