Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Wtorek, 29 czerwca 2021 roku

Był inspiracją. Odsłonięto tablicę Grzegorza Głuszaka


- Do końca życia pozostał wierny pacjentom i przysiędze Hipokratesa – te słowa znajdują się na tablicy upamiętniającej postać Grzegorza Głuszaka, wieloletniego kierownika Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gostyniu. 24 czerwca 2021 r. przed budynkiem ZOL tablicę odsłonił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski oraz żona zmarłego – Halina Głuszak.

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: rodzina Głuszaka, radni powiatu gostyńskiego, przedstawiciele szpitala.

Grzegorz Głuszak był lekarzem, reumatologiem, od lat związanym z lecznictwem na terenie powiatu gostyńskiego. Najpierw pracował w przychodni w Pudliszkach. Większość życia poświęcił pracy z osobami przewlekle chorymi – początkowo na oddziale w ponieckim szpitalu, potem w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Gostyniu. Do niemal samego końca swojego życia był z pacjentami i dla nich. Zmarł nad ranem 16 listopada. Miał 71 lat.

Grzegorz Głuszak od początku jego powstania był kierownikiem w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Gostyniu. Kiedy jesienią tego roku w placówce pojawił się koronawirus, starał się organizować pracę personelu. Dbał też o jego mieszkańców, nie chcąc dopuścić do większej liczby zakażeń. Niestety, covid-19 zaatakował również jego organizm. Najpierw trafił do szpitala w Rawiczu. Jednak jego stan się pogorszył i został przewieziony do szpitala na ul. Szwajcarską w Poznaniu. Tam, nad ranem 16 listopada zmarł.

24 czerwca 2021 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą jego postać. - Pomniki nie są dla zmarłych, a dla żywych – mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. Z postaci Głuszaka emanowała życzliwość i energia, którą zarażał nas i swoich pacjentów. W tym miejscu chciałbym złożyć hołd i podziękowanie dla wszystkich, którzy stali na straży w czasie epidemii. Grzegorz Głuszak mógł powiedzieć, że nie jest wirusologiem. Ale w tym niezwykle trudnym czasie pan doktor zachował się jak trzeba. Nie zostawił swoich pacjentów, nawet sam będąc chory. Jest dla nas inspiracją, jak zachować się w sposób odpowiedzialny, do samego końca - mówił.

Głos zabrała również żona Grzegorza Głuszaka. - Całe swoje życie poświęcił medycynie. 46 lat pracował w powiecie gostyńskim. Był oddany swoim pacjentom, nie tylko ich leczył, ale przede wszystkim wspierał. Szczególnie przywiązany był do ZOL  Pokonał go koronawirus. Pracowałby dalej, ale los chciał inaczej – wspominała.

Tablica upamiętniająca postać Grzegorza Głuszaka wykonana została z granitu. Znajduje się na budynku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gostyniu.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies