Wtorek, 18 czerwca 2019 roku

Dajcie czadu na tych naszych Świętogórskich!

„Dajcie czadu na tych naszych Świętogórskich!” – takim wezwaniem prowadzącej Jadwigi Krystkowiak z gostyńskiego zarządu PZERiI zaczął się koncert chórów i zespołów śpiewaczych, będący główną częścią XVIII Świętogórskich Spotkań Seniorów. Ponad dwa tysiące emerytów, rencistów i niepełnoprawnych seniorów przybyło na Świętą Górę w Piaskach k. Gostynia z całej Wielkopolski, a także z sąsiednich województw: dolnośląskiego i lubuskiego. Imprezę organizuje od lat Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu przy dofinansowaniu Powiatu Gostyńskiego. Wsparcia w organizacji tego ważnego wydarzenia dla integracji środowisk seniorskich i starszych wiekiem osób z niepełnosprawnością tradycyjnie udzielają też Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Tegoroczne spotkania seniorów rozpoczęły się mszą św. w Bazylice, którą w intencji wszystkich przybyłych odprawiono pod przewodnictwem księdza biskupa Zdzisława Fortuniaka. Po uroczystościach kościelnych zebrano się na drugiej części imprezy –biesiadzie w ogrodach klasztornych.

– „Chciałabym podkreślić wagę tego wydarzenia i tego trudu włożonego w jej przygotowanie. Bo Świętogórskie spotkania seniorów, organizowane od lat, są okazją nie tylko do duchowej zadumy, ale również do prezentacji dorobku artystycznego związkowych zespołów. A także do wspólnej zabawy i integracji środowiska emerytów, rencistów i inwalidów. Życzę, abyście Państwo cieszyli się życiem” – mówiła Maria Syp, sekretarz zarządu okręgowego PZERiI w Poznaniu.

Uczestników spotkań świętogórskich serdecznie przywitał, w obecności biskupa Zdzisława Fortuniaka, Wicestarosta Powiatu Gostyńskiego Janusz Sikora i towarzyszący mu: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu Mirosław Żywicki, Burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk, Wiceburmistrz Krobi Michał Listwoń, Wójt Gminy Piaski Wiesław Glapka, ks. superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri Marek Dudek oraz dyrektor PCPR w Gostyniu Mirosław Sobkowiak.

– „Szanowni Państwo! Witam w gościnnym Powiecie Gostyńskim i życzę Wszystkim szczególnych łask płynących z tego miejsca oraz miłych, ciepłych i niezapomnianych wrażeń, związanych z naszymi spotkaniami” – powiedział Wicestarosta Janusz Sikora, otwierając XVIII Świętogórskie Spotkania Seniorów.

Maria Syp, sekretarz zarządu okręgowego PZERiI w Poznaniu, wręczyła na ręce Mirosława Maćkowiaka, Przewodniczącego Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Gostyniu pamiątkowy dyplom, będący wyrazem uznania za wyjątkową aktywność organizatorów Spotkań Świętogórskich.

W podziękowaniu za wspieranie tej i innych aktywności PZERiI w powiecie gostyńskim Gmina Piaski otrzymała honorowe członkostwo Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, a Powiat Gostyński i Gmina Gostyń odebrały pamiątkowe statuetki.

Koncert chórów i zespołów śpiewaczych prowadziła Jadwiga Krystkowiak z Zarządu Rejonowego PZERiI w Gostyniu, wspierana przez Panie: Martę i Dominikę z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać chórów i zespołów śpiewaczych z terenu Wielkopolski, ale też spotkać się ze sobą, porozmawiać przy kawie, a także posilić się przygotowanym przez organizatorów posiłkiem.

Jak podkreśliła chórzystka z zespołu z Nowego Miasta, który występował w przeglądzie chórów – „Przyjechaliśmy zobaczyć te spotkania i zaśpiewać. Bardzo to przeżywamy i zaskoczyła nas bardzo pozytywnie atmosfera tych spotkań.”

W koncercie wystąpiły chóry i zespoły śpiewacze: „Raźniej” (Święciechowa), „Pod kasztanami” (Cerekwica), „Retro” (Borek Wlkp.), „Młodzi duchem” (Kobylin), „Humorek” (Żmigród), „Babie lato” (Żerków), „Rydzyniacy” (Rydzyna), „Jawor” (Pogorzela), „Lutnia” (Zaniemyśl), „Tęcza” (Piaski Wlkp.), „Złota Jesień” (Nowe Miasto), „Zawsze Młodzi” (Mosina), „Gama” (Września), „Wrzosy” (Września), „Duet ZBYSZKI” (Koźmin), „Olszyna” (Swarzędz), „Tojstoki” (Pieczykowo).

Podsumowując swój udział w XVIII Spotkaniach Świętogórskich P. Romana zaznacza: – „Bardzo się wzruszyłam spotkaniem z wieloma dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Warto tu było przyjechać. Dziękuję organizatorom za to, że mają siłę robić co roku tak wielką imprezę w tak cudownym miejscu.”

Opracowanie: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu