Środa, 22 sierpnia 2018 roku

Dożynki „Dobre Smaki Powiatu” za nami!

Dożynki powiatowe „Dobre Smaki Powiatu” już za nami! W tym roku plac kultowy przy Świętej Górze odwiedziły tłumy. Był tradycyjny obrzęd dożynkowy, wiejskie targowisko, kulinarne przedszkole, gotowanie na bazie białej kiełbasy, stoiska lokalnych producentów, animacje dla dzieci, koncert muzyki filmowej, a na deser zespół Bracia akustycznie.

Powiat gostyński wspólnie z gminą Piaski i Kongregacją Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu zorganizował dożynki powiatowe pod hasłem: „Dobre Smaki Powiatu”. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się mszą świętą koncelebrowaną. Po niej nastąpiła uroczystość obrzędowa Święta Plonów i koncert Świętogórskiej Orkiestry Dętej.

Popołudnie dedykowane było całym rodzinom. Kucharz Robert Bochenko gotował dania na bazie białej kiełbasy z wykorzystaniem produktów lokalnych producentów. Uczestnicy dowiedzieli się, że przysmak doskonale nadaje się jako podstawa przystawki, zupy czy dania głównego. Zaplanowano mnóstwo atrakcji dla dzieci. Czekała na nich strefa animacyjna, w której mogli przenieść się sto lat wstecz i pobawić się jak pradziadkowie. Ponadto na uczestników czekał plecak powstańca – okolicznościowy worek, w którym znalazły się produkty lokalnych producentów: F.P.H. "AGI" S. Koncewicz, Zakładu Mięsnego Konarczak oraz Zakładu Zielarskiego KAWON – HURT Nowak Sp. J. zapakowane w słoiki prosto z firmy ArdaghGroup.  Poza tym na najmłodszych czekało malowanie buziek, zabawy rękodzielnicze, a także dmuchany zamek i trampolina.

Tradycyjnie na placu kultowym zaprezentowali się lokalni producenci: piekarze, wędliniarze, producenci miodów, smalców, soków i inni. Po raz trzeci stanęło też wiejskie targowisko – gdzie mieszkańcy mogli zakupić specjały prosto od producenta. Kolejny raz zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, w czasie którego do bazy dawców dołączyło kolejnych 26 osób.

Mieszkańcy powiatu gostyńskiego obejrzeli też koncert filmowy w wykonaniu teatru tańca ArtDance.  W czasie widowiska zaprezentowali się śpiewacy, tancerze oraz akrobaci. Prawdziwe tłumy zgromadził zaś koncert zespołu Bracia.  Zgromadzeni wspólnie śpiewali takie hity jak: „Wierzę w lepszy świat”, „Zaklęty krąg” czy „Nad przepaścią”.