Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Poniedziałek, 21 sierpnia 2023 roku

DOŻYNKI POWIATOWE 2023


Gorący dzień pełen atrakcji! Dziękujemy za udział w dożynkach powiatowych

Mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, pyszne lokalne produkty i porcja dobrej muzyki w gorącej atmosferze- tak można podsumować dożynki powiatowe 2023. Na najmłodszych czekała bajkowa parada, kąpiel w prawdziwej pianie, występ clownów i Magika Mitoraja. Na scenie wystąpił zespół ExMaanam oraz Urszula.

15 sierpnia na Świętej Górze odbyły się dożynki powiatowe ,,Dobre Smaki Powiatu”.

Rozpoczęła je parada zabytkowych maszyn rolniczych i nie tylko, która przejechała na trasie Grabonóg – Podrzecze – Gostyń – Święta Góra. W sumie wzięło w niej udział ponad 100 różnych pojazdów.

Następnie na placu kultowym odbyła się msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Grzegorza Olszewskiego, biskupa pomocniczego Archidiecezji Katowickij. Poświęcono również ziarna na zasiew oraz przekazano je rolnikom. Odbyła się także procesja eucharystyczna z placu kultowego do bazyliki. Następnie miało miejsce odśpiewanie wieńca przez Zespół Folklorystyczny ,,Borkowiacy”, dzielenie się chlebem o także koncert Orkiestry Świętogórskiej.

Festyn rozpoczęła bajkowa parada maskotek. W tym roku świętowaliśmy 95. urodziny Myszki Miki. Z tej okazji na wszystkie dzieci czekały słodkości. Wśród atrakcji był także niezawodny duet clownów Ruphert i Rico a także iluzjonista Magik Mitoraj. Najmłodsi mogli wykąpać w prawdziwej pianie.

Atrakcje dla najmłodszych przygotowano na stoiskach lokalnych producentów. Można było tam również posmakować dobrych smaków powiatu, czyli najlepszych produktów regionu. Swoje działania zaprezentowały także organizacje pozarządowe oraz służby – policja, straż pożarna i Sanepid.

Aby zniwelować skutki upałów, przygotowano kurtynę wodną oraz wodę.

Rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Najlepsza okazała się kompozycja przygotowana przez parafian z Drzęczewa I i II, drugie miejsce zajęła gmina Piaski, trzecie Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu.

Na scenie zagościło dużo dobrej muzyki. W tym roku było popowo-rockowo. Mieszkańcy bawili się na koncertach zespołów exMaanam oraz Urszuli.

Dzięki ofiarności mieszkańców, zaangażowaniu wolontariuszy i firm na pomoc małej Gabrysi, chorującej na genetyczne schorzenie Jouberta zebrano 5786,78 zł. Do bazy DKMS – potencjalnych dawców szpiku kostnego dołączyło 13 osób.

Organizatorem wydarzenia był powiat gostyński, gmina Piaski, Centrum Kultury i Bibliteka w Piaskach, Oratorium Świętego Filipa Neri na Świętej Górze oraz Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko i Fabryka Event.

 

Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies