Wtorek, 24 listopada 2020 roku

Droga w Dzięczynie z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych

Powiat gostyński otrzyma prawie 3 miliony złotych na przebudowę kolejnego odcinka drogi w miejscowości Dzięczyna. Środki pochodzą z  rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Wartość całej inwestycji to prawie 6 milionów złotych. Wkład własny pokryje powiat gostyński przy współudziale gminy Poniec.

Powiat gostyński złożył projekt pod nazwą: „Rozbudowa drogi powiatowej 4803P Poniec – Krobia w miejscowości Dzięczyna o łącznej długości 1,172 km na odcinku od 1+896 km do km 3+068” w sierpniu 2019 roku.  Został on pozytywnie oceniony formalnie i znalazł się na 6. miejscu listy rezerwowej projektów przeznaczonych do dofinansowania. W ostatnim czasie okazało się, że dzięki oszczędnościom przetargowym w innych wyżej ocenionych inwestycjach, aplikacja będzie miała szansę realizacji.

W najbliższych dniach powiat gostyński podpisze umowę z Wojewodą Wielkopolskim na realizację zadania, a także przeprowadzi procedurę wyboru wykonawcy robót. Inwestycja będzie zrealizowana w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.

W ramach zadania planowana jest rozbudowa drogi o długości 1 172 metrów w miejscowości Dzięczyna. Zakres prac obejmie wzmocnienie, uszczelnienie drogi oraz położenie nowej nawierzchni. Po lewej stronie powstanie chodnik, po prawej z kolei ciąg pieszo-rowerowy. Pobocza będą umocnione. Ustawione zostaną bariery ochronne, namalowane oznakowania poziome. Dla bezpieczeństwa mieszkańców wyznaczone zostaną przejścia dla pieszych oraz dwie zatoki autobusowe. Jezdnia poszerzona będzie do 6,5 metra. W ramach zadania planuje się też wykonanie kolektora kanalizacji deszczowej wraz z przykanalikami, przebudowę kolidujących urządzeń elektrycznych, budowę murów oporowych i rowów odwadniających.

Wartość prac to dokładnie: 5 908 954 złotych. Połowa tej kwoty pochodzić będzie z Funduszu Dróg Samorządowych. Reszta to wkład własny samorządów: powiatu gostyńskiego oraz gminy Poniec.