Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 12 września 2019 roku

Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie

Wrzesień to miesiąc, w którym każdego roku odbywa się Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie. Tegoroczna dziewiąta edycja festiwalu miała miejsce 8 września 2019 roku.


Wrzesień to miesiąc, w którym każdego roku odbywa się  Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie. Tegoroczna dziewiąta edycja festiwalu miała miejsce 8 września 2019 roku. Dzięki wsparciu licznych sponsorów oraz Honorowemu Patronatowi Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marta Woźniaka wydarzenie to z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, a kolejne edycje są jeszcze bardziej atrakcyjne dla odbiorców.

Festiwal rozpoczął się od mszy świętej polowej w pięknej scenerii przy Kościele św. Michała Archanioła. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy w barwnym, uroczystym korowodzie przemaszerowali na plac festiwalowy, gdzie Burmistrz Krobi Łukasz Kubiak dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu.

Na widzów czekało wiele atrakcji. Byli to m. in. miejscowi artyści, a więc dziecięce zespoły biskupiańskie: z Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” w Krobi oraz ze Szkoły Podstawowej w Krobi, a także zespół „Młodzi Biskupianie” ze Starej Krobi, Kapela Dudziarska GCKiR w Krobi, Grupa Teatralna „Na Fali” oraz Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic. Na scenie zaprezentowali się również artyści z Polski: Zespół Folklorystyczny „Snutki” oraz „Rube Świnye”, a także z zagranicy: litewski zespół Alda, włoski zespół „Cominia Gens”, belgijski dudziarz Remy Decker oraz Kapela Słowackich Gajdoszy.

Występy sceniczne nie były jedynymi przewidzianymi atrakcjami. Każdy z uczestników mógł skosztować z przysmaków z Biskupińskiego Szlaku Kulinarnego, przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Tradycją festiwalu stał się również udział gości z partnerskiego miasta Révfülöp na Węgrzech. Węgierska delegacja przygotowała na tę okazję kulinarną niespodziankę – gulasz z kluskami. Podczas imprezy zaprezentowała się również Grupa Rekonstrukcyjna „Żarno”. Najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z licznych atrakcji takich jak np.: zamki dmuchane, warsztaty rękodzielnicze, malowanie twarzy, warsztaty gliniarskie itp. festiwal zakończył się potańcówką.


Opracowanie: Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies