Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 06 lutego 2020 roku

Fonoholizm zaczyna się już w przedszkolu

Według najnowszego raportu firmy Common Sense Media aż 60% rodziców uważa, że dzieci poniżej 10 lat nie powinny mieć smartfonów i tabletów. To pozytywny wynik, choć najbezpieczniej dla dzieci byłoby, gdyby 100% rodziców miało takie przekonania.


Według najnowszego raportu firmy Common Sense Media aż 60% rodziców uważa, że dzieci poniżej 10 lat nie powinny mieć smartfonów i tabletów. To pozytywny wynik, choć najbezpieczniej dla dzieci byłoby, gdyby 100% rodziców miało takie przekonania.

Ale co innego myśleć, a co innego robić. Aż 25% dzieci w wieku 2-5 lat i połowa 6-9 latków ma już komórkę lub smartfon. Co dwa lata podwaja się liczba ośmioletnich posiadaczy urządzeń mobilnych i potraja czas, który im codziennie poświęcają. Aż 38% dzieci poniżej dwóch lat „używa tabletu lub smartfonu dla grania, oglądania filmów, korzystania z aplikacji edukacyjnych. To pięciokrotny wzrost w ciągu dwóch lat” – raportuje firma Common Sense Media. W efekcie więcej pięciolatków umie grać na smartfonie, niż wiązać sznurowadła. Każdy następny rocznik chłonie elektroniką mocniej. W grupie 10-latków najmniej komórek mają Japończycy (20%), znacznie więcej Chińczycy (49%), Niemcy (69%) oraz Brytyjczycy (73%). A Polacy? Aż 83% - to wynik, który lokuje nasze dzieci w światowej awangardzie.

Warto na to zagrożenie zwracać uwagę, dlatego niepubliczne „Domowe Przedszkole” w Gostyniu, we współpracy ze Stowarzyszeniem „DZIECKO” i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowało spotkanie szkoleniowe dla rodziców poświęcone narastającemu wśród dzieci fonoholizmowi, czyli uzależnieniu od smartfonu. Rozmawiano o przyczynach, skutkach oraz sposobach przeciwdziałania temu niebezpiecznemu zjawisku.

Fonoholizm to zaburzenie w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego. Problem ten – potocznie nazywany uzależnieniem od smartfonu – dotyczy osób, które nie potrafią normalnie funkcjonować bez ciągłej obecności telefonu komórkowego. Spotkanie poświęcono głównie uczuleniu rodziców, by maksymalnie ograniczali dostęp swoich dzieci do smartfonu. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest bycie z dziećmi na co dzień i organizowanie wspólnych działań, zajęć i zabaw bez smartfonu.

Sporo czasu poświęcono na omówienie działań zapobiegających fonoholizmowi, wymieniono się też informacjami i pomysłami na wspólne atrakcyjne spędzenie czasu rodziców z dziećmi.

Po spotkaniu kilkoro rodziców zgłosiło się indywidualnie do specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” na konsultacje i wsparcie w sprawach wychowawczych.

Szkolenie zorganizowano w ramach wolontariatu.


Opracowanie: PCPR w Gostyniu

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies