Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 05 kwietnia 2018 roku

Gospodarstwo rolne z Drzewiec nagrodzone

Wśród dwudziestu najlepszych rolników w Wielkopolsce znalazło się Gospodarstwo Rolne Drzewce M. Hądzlik, R. Lipowczyk. Wyróżnienie otrzymało podczas XVII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017.


Wśród dwudziestu najlepszych rolników w Wielkopolsce znalazło się Gospodarstwo Rolne Drzewce M. Hądzlik, R. Lipowczyk. Wyróżnienie otrzymało podczas XVII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017. 

Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski. W tym roku przystąpiło do niego 56 gospodarstw rolnych z 23 powiatów województwa wielkopolskiego, zajmujących się m.in. produkcją zwierzęcą, warzywnictwem, sadownictwem, drobiarstwem, hodowlą koni, ryb, norek, grzybów. Gospodarstwo rolne Drzewce zgłoszone zostało przez Starostwo Powiatowe w Gostyniu. Samorząd docenił działania właścicieli, którzy z jednej strony stawiają na wysoce zmechanizowane, nowoczesne gospodarstwo, z drugiej szanują tradycję i środowisko naturalne. Wielkopolska Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  wizytowała wszystkie zgłoszone gospodarstwa i wyłoniła z nich 20 nominowanych. Brała pod uwagę dobrą organizację pracy, wysoką estetykę gospodarstw, wysokie efekty ekonomiczne, dbałość o środowisko naturalne. W tym gronie znalazło się Gospodarstwo Rolne Drzewce M. Hądzlik, R. Lipowczyk. Spośród nich, dziesięciu najlepszych otrzymało statuetkę Siewcy.

Gratulacje podczas spotkania w starostwie wyróżnionym rolnikom złożył Starosta Robert Marcinkowski i Wicestarosta Czesław Kolak. Obaj podkreślali, że jest to jedyne w tym roku nominowane do dwudziestki gospodarstwo z powiatu gostyńskiego. Warto dodać, że Gospodarstwo Rolne Drzewce M. Hądzlik, R. Lipowczyk to przykład wysoce zmechanizowanego rolnictwa. Ukierunkowane jest w całości na produkcję mleka. Właściciele posiadają 480 sztuk bydła, w tym 270 krów oraz 12 koni, 6 klaczy. Struktura zasiewów przedstawia się następująco: 130 ha kukurydzy, 22 ha lucerny, 37 ha łąk, 16 ha jęczmienia ozimego, 10 ha pszenżyta, 60 ha pszenicy, 50 ha rzepaku i 24 ha buraków, 16 ha sorgo. Gospodarstwo Rolne w Drzewcach posiada  nowoczesną oborę dla 240 krów mlecznych. Produkcja mleka odbywa się w pełni zautomatyzowanych warunkach – począwszy od automatycznych zgarniaczy obornika i gnojowicy, automatyczny system oświetlenia aż po wyposażone w stacje meteo i czujniki deszczu kurtyny gwarantujące dobrą wentylację. Ponadto w swojej działalności kieruje się ideą poszanowania krajobrazu rolniczego z jego przyrodą i historycznym zachowaniem architektury budynków. Zarządzający gospodarstwem prowadzą aktywną działalność w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Związku Hodowców Koni Wielkopolskich.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies