Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Poniedziałek, 27 lipca 2020 roku

KGW i ,,Tęcza" uczą samoobrony w Krajewicach


Klub karate TKKF „TĘCZA” w Gostyniu i Koło Gospodyń Wiejskich w Krajewicach prowadzą bezpłatny kurs samoobrony dla kobiet i dziewcząt od 14 roku życia. Rozpoczął się on się on 23 lipca 2020 r. przy świetlicy wiejskiej w Krajewicach.

Kobiety na ulicach i w domach nie zawsze są bezpieczne.  Uważa się, że kobieta jest łatwiejszym celem ataku, że będzie stawiała mniejszy opór i że nie będzie w stanie skutecznie się obronić. Dlatego na prośbę KGW w Krajewicach TKKF „TĘCZA” przygotowało kurs podstaw samoobrony. Szkolenie obejmuje naukę rozpoznawania sytuacji zagrożenia i unikania ich. Samoobrona to nie tylko nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia, ale poprawa i utrzymanie sprawności fizycznej.

Celem kursu jest wyczulenie i przygotowanie kobiet na sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa. Prowadzone przez trenerów zajęcia pomagają uczestniczkom zajęć z jednej strony opanować strach, a z drugiej strony odpowiednio zareagować podczas napadu. Kurs samoobrony dla kobiet pozwala nabyć dobre nawyki obronne. To cenne umiejętności, które warto wypracować dla poczucia własnego bezpieczeństwa.

Co można wynieść z takiego szkolenia?

Kurs samoobrony dla kobiet uczy przede wszystkim:

- podstawowych technik samoobrony przed uderzeniami, chwytami, kopnięciami, szarpnięciem za ubrania, uwalniania się od duszeń, itp.

- zapanowania nad stresem w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa,

- obezwładniania napastnika,

- obrony w sytuacjach próby gwałtu.

 Trenerzy: Waldemar Szwedek (8, Dan) i Mirosław Sobkowiak (4. Dan) podkreślają: - „Jeśli myślisz ze jesteś małą słabą kobietą, która nie poradzi sobie z większym i mocniejszym przeciwnikiem, jesteś w błędzie. Na zajęciach przekonasz się, że to nieprawda. Przy odpowiednim treningu psychicznym i fizycznym, możesz radykalnie zmniejszyć ryzyko napadu lub utraty zdrowia  czy życia podczas niespodziewanego ataku w różnego rodzaju sytuacjach. Dowiedz się też, jak do obrony własnej wykorzystać przedmioty codziennego użytku. Torebka, plecak, klucze, parasolka, telefon stają się wówczas niezwykle pomocnymi narzędziami ułatwiającymi obronę przed napastnikiem. Podczas tych zajęć nauczysz się, jak możesz się w prosty sposób bronić przed napastnikiem nieuzbrojonym jak i uzbrojonym.

Prowadzący zajęcia podkreślają:- „Nie uczymy atakować, uczymy unikać ataku.”

 Jedna z uczestniczek tak podsumowała swój udział w pierwszych zajęciach: - „Jest to szkolenie opracowane dla kobiet. Daje szansę na zdobycie wiedzy o prawidłowym zachowaniu w sytuacjach zagrożenia. Uczy technik obrony przed atakiem i, co ważne, uczy kontrolowania swoich zachowań, by nie przekroczyć granic obrony koniecznej. I dodatkowo jest to świetna forma treningu kształtująca kondycję i sylwetkę.”

Kursy samoobrony dla kobiet zyskują coraz większą popularność. Coraz więcej kobiet decyduje się zainwestować w siebie. Wiedza o tym, co należy zrobić w niebezpiecznych sytuacjach sprawia, że kobiety czują się pewniej i niezależnie.


Opracowanie: PCPR w Gostyniu   

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies