Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 05 października 2018 roku

Komisja Obchodów Jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


Rada Powiatu Gostyńskiego 24 maja 2018 roku na XL sesji podjęła uchwałę w sprawie powołania Komisji Obchodów Jubileuszowych. Celem jej działania są sprawy związane z uhonorowaniem ważnych jubileuszy narodowych obchodzonych w 2018 roku, czyli 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Komisja podjęła kilka inicjatyw związanych z obchodami jubileuszowymi. Jedną z nich jest organizacja konkursów: ortograficznego dla szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych i plastycznego dla Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu. Zmagania ortograficzne polegały na napisaniu przez młodzież dyktanda o tematyce historycznej – bezpośrednio związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Natomiast w ramach konkursu plastycznego uczniowie tworzyli prace nawiązujące do ważnych wydarzeń w historii Polski.

Celem tych przedsięwzięć było uczczenie przez młodych ludzi setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zainteresowanie ich rodzimą historią, doskonalenie umiejętności ortograficznych i plastycznych, a także pielęgnowanie języka ojczystego i krzewienie wartości narodowych.

Konkursy zostały przeprowadzone przy współpracy ze szkołami powiatu gostyńskiego. Laureaci otrzymają nagrody podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego, która odbędzie się w dniu 11 października 2018 r. o godz. 16.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego w Gostyniu.

Podczas sesji Rada Powiatu Gostyńskiego przyjmie także stanowisko w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zostaną także wręczone wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”, a po zakończeniu obrad odbędzie się koncert zespołu Melodia z Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Komisji Obchodów Jubileuszowych przewodniczy Alfred Siama, a członkami są następujące osoby: Maciej Biskup, Łukasz Burkiewicz, Aleksander Dolczewski, Ireneusz Lesiński, Marek Smektała.

– Komisja Obchodów Jubileuszowych jest tzw. komisją doraźną, powołaną przez Radę Powiatu Gostyńskiego do realizacji ważnych zadań związanych z uhonorowaniem ważnych rocznic narodowych, jakie przeżywamy w 2018 r. – uważa przewodniczący Alfred Siama. – Staraliśmy się, jako reprezentanci samorządu powiatowego, zainicjować takie działania, które przyniosłyby pewne korzyści intelektualne czy duchowe naszej społeczności. Mam przede wszystkim na myśli konkursy szkolne oraz organizację sesji uroczystej, która w moim przekonaniu będzie także pięknym zwieńczeniem bieżącej kadencji. 

Tekst Dyktanda Powiatowego Turnieju Ortograficznego


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies