Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Wtorek, 10 grudnia 2019 roku

Kosmiczny konkurs młodych naukowców!


Minisatelita wyposażona w urządzenia do badania pyłów PM 2.5 i PM 10 wystrzelona w przestrzeń na wysokości 3 km – przed takim zadaniem stoi grupa sześciu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. Przy wsparciu nauczyciela – Michała Żurawskiego – zakwalifikowali się do ogólnopolskiej edycji międzynarodowego projektu CanSat. Aby wspomóc młodych naukowców powiat gostyński przekazał im 4000 złotych na zakup potrzebnego sprzętu. – Macie kosmiczne plany i marzenia. A my chcemy takie inicjatywy wspierać – mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski podczas wizyty w szkole.  

Spędzają w szkole popołudnia i weekendy. Testują efekty swojej pracy i udoskonalają projekt. Wszystko po to, by podczas finału konkursu, który odbędzie się  w marcu 2020 roku móc posłać w przestrzeń minisatelitę.. Aby tego dokonać, przed młodymi naukowcami jeszcze dużo pracy. Póki co grupa Starliner (taką nazwę przyjęła) zbudowała w pełni funkcjonującego Cansaata, który spełnia wszystkie wymagania projektowe. Ma wielkość puszki do coca-coli o pojemności 0,33 ml. Mierzy temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza. Bada stężenie pyłów zawieszonych PM 1.0, PM 2.5, PM 10. Dodatkowo odczytuje czas, wysokość, koordynaty GPS, przyspieszenia i ułożenie w przestrzeni względem powierzchni Ziemi i zapisuje te wszystkie dane na kartę, a część przesyła do stacji naziemnej. Ponadto stacja naziemna będzie wyposażona w drugi czujnik porównawczy.

Po ponad 2 miesiącach prac i dziesiątkach godzin w szkole i w domu spędzonych nad projektem uczniowie świętują pierwszy mały sukces. Cansat robi wszystkie to, do czego został zaprojektowany i zbudowany. Następny etap to testy. W sobotę 7 grudnia na wieży widokowej w Siekowie oddalonej o 60 km od Gostynia zrzucony został prototyp. Próbę można uznać za udaną, choć przed naukowcami jeszcze kilka wyzwań ulepszających projekt.

Uczestnicy prócz pracy nad samą elektroniką, mechaniką, logistyką, budżetem, mają za zadanie wyjść również na zewnątrz . - Zorganizowaliśmy konkurs na logo zespołu dla uczniów szkół podstawowych z okolicy. W planach jest również cykl spotkań edukacyjnych w szkołach podstawowych. Weźmiemy udział w nocy muzeów i przy promocji szkoły. Jest to jedno z założeń projektu - outstanding, czyli  zadanie przedstawienia swojego pomysłu i projektu społeczności lokalnej- tu rozwijają również umiejętności interpersonalne – mówi Michał Żurawski.

W ramach wstępnej oceny projektu w bieżącej edycji z 37 aplikujących drużyn zostało zakwalifikowanych 25, w tym uczniowie technikum. 6 listopada przesłali do jury konkursowego pierwsze sprawozdanie z prac i na możliwych 5 pkt otrzymali 3,9 pkt. Mediana ze wszystkich przesłanych prac wynosiła 3.3, więc jest się z czego cieszyć. Kolejny raport wymagany będzie do 9 stycznia. Musi w nim być opisane zachowanie czujników w próbach terenowych, a tych w najbliższym czasie prócz sobotniej będzie jeszcze co najmniej dwie.

Aby  wspomóc młodych naukowców, powiat gostyński przekazał im 4000 złotych na zakup potrzebnego sprzętu. Będzie on wykorzystany w tych i kolejnych testach, a później  podczas finałów. Do tej pory uczniom udało się pozyskać wsparcie od lokalnych przedsiębiorców, jednej z dużych firm produkcyjnych, Rady Rodziców oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków ZSZ.

Konkurs organizowany jest przez  Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, działająca w ramach Centrum Nauki Kopernik i inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.


pracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies