Poniedziałek, 04 lipca 2022 roku

Mała retencja i bieżące problemy w rolnictwie

Wpływ zmian klimatu na rolnictwo powiatu gostyńskiego – forum rolnicze pod takim hasłem odbyło się 30 czerwca 2022 roku w sali gostyńskiego kina. Prelegenci oraz uczestnicy rozmawiali na temat znaczenia wody w rolnictwie oraz omawiali ogólne problemy tej dziedziny gospodarki.

Organizatorem wydarzenia był: powiat gostyński, gmina Krobia, Lokalna Grupa Działania ,,Gościnna Wielkopolska”, Fundacja ,,Rozwój TAK, odkrywki NIE”, Lokalne partnerstwo ds. wody oraz Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski ,,Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”.

Podczas pierwszego panelu uczestnicy rozmawiali na temat retencji wody w rolnictwie. Prof. dr. hab. Jan Przybyłek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił zagadnienie dotyczące wpływu zmian klimatycznych na gospodarowanie zasobami wodnymi w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Następnie Michał Sosiński (Lokalne Partnerstwo ds. wody) omawiał temat lokalnego partnerstwo ds. wody jako obszaru współpracy na rzecz gospodarki wodą w rolnictwie. Marian Poślednik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska opowiedział o działaniach strategicznych LGD w dziedzinie małej retencji. Mec. Sebastian Czwojda (Prezes Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Południowo Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju”) przedstawił prelekcję na temat korzystania z wód podziemnych na rzecz rolnictwa. Wybrane aspekty prawne.

W drugiej części spotkania rozmawiano na temat bieżących problemów w rolnictwie. O problematyce  chorób zakaźnych i bioasekuracja w gospodarstwach rolnych mówiła lek. wet. Janina Świerczyńska- Powiatowy Lekarz Weterynarii.  Aktualne problemy wielkopolskiego rolnictwa przedstawił Andrzej Przepióra – Specjalista Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu/foto: LGD Gościnna Wielkopolska