Wtorek, 16 października 2018 roku

Niech żyje Polska! Uczciliśmy rok ważnych rocznic

Niech żyje Polska! – to motto, pod którym odbyło się wydarzenie podsumowujące rok ważnych rocznic w powiecie gostyńskim. W programie m.in. wykład Jana Wróbla pod hasłem: „Nieuległość”, inscenizacja historyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu i podsumowanie akcji: „Quest śladami powstania wielkopolskiego”. Zaprezentowały się także powiatowe szkoły. Promowaliśmy akcję: „Misja Kubuś”.

Powiat gostyński ogłosił rok 2018 rokiem ważnych rocznic – 100-lecia odzyskania niepodległości oraz setnej rocznicy powstania wielkopolskiego. Przez cały ten czas wydarzenia organizowane przez samorząd, szkoły bądź partnerów swoją tematyką nawiązywały do patriotyzmu, historii i tożsamości narodowej.

10 października 2018 roku o godz. 17.00 w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbyło się wydarzenia pod hasłem: „Niech żyje Polska!”. W programie zaplanowano m.in. wykład Jana Wróbla  - historyka i publicysty pod hasłem: „Nieuległość”. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu przygotowała ponadto przedstawienie historyczne pod tytułem: „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą![…] Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!”. Na scenie wystąpili również laureaci Powiatowego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, organizowanej przez ZSO w Gostyniu. Rozstrzygnięty został też konkurs fotograficzno-plastyczny odbywający się w ZSR w Grabonogu.

Przez cały 2018 rok mieszkańcy powiatu gostyńskiego mogli wziąć udział w „Queście śladami powstania wielkopolskiego”. Gra składała się z 31 pytań dotyczących miejsc związanych z powstaniem wielkopolskim w całym powiecie. Każdy, kto dostarczył do Starostwa Powiatowego w Gostyniu poprawnie wypełniony quest – otrzymywał zestaw upominków. Spośród wszystkich nagrodzonych 10 października wylosowane zostały trzy cenne nagrody: dwa tablety oraz głośnik.

Ponadto, w czasie wydarzenia po oraz kolejny  prowadzona była akcja społeczna. Tym razem wspomóc można było  „Misję Kubuś – 220 km” organizowaną przez fundację: „Przybył z pomocą”.