Środa, 02 stycznia 2019 roku

Nieodpłatna pomoc prawna dla każdego

Od 1 stycznia 2019 r., w związku z nowelizacją ustawy, zmienią się niektóre zasady udzielania mieszkańcom powiatu gostyńskiego nieodpłatnej pomocy prawnej. Do darmowych porad prawnych dołączy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, a dostęp do obu tych form przysługiwać będzie każdemu, kto złoży pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej wizyty u prawnika.

Obecnie w powiecie gostyńskim funkcjonują 3 punkty, w których udzielane są darmowe porady prawne. Ta liczba się nie zmieni, ponieważ jest ściśle uzależniona od liczby mieszkańców. Zmieni się natomiast zakres zadań realizowanych przez punkty. Od nowego roku będą do nich należały: poradnictwo prawne, poradnictwo obywatelskie oraz działania o charakterze edukacyjnym. Oczywiście – wszystko bezpłatnie dla mieszkańców.

Już wiadomo, że obsługę pierwszego punktu, w których udzielana będzie nieodpłatna pomoc prawna, zapewnią adwokaci i radcy prawni zrzeszeni w Okręgowej Radzie Adwokackiej i Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu.

Prowadzenie pozostałych dwóch punktów zostało powierzone organizacjom pozarządowym wyłonionym w otwartym konkursie ofert, z tym że od 2019 r. w jednym punkcie prawnicy Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój” z Góry będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej, a w drugim punkcie prawnicy Fundacji Honeste Vivere z Warszawy świadczyć będą nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Od stycznia 2019 r. zgodnie z przyjętą nowelizacją nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

• poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym, uprawnieniach lub obowiązkach,
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
  • sporządzenie projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się już postępowaniu sądowym,
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać także wsparcie związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie polega na udzieleniu potrzebującemu wsparcia w zakresie przygotowania planu rozwiązania problemu, poinformowania go o przysługujących mu uprawnieniach oraz o spoczywających na nim obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu.

W razie potrzeby, sporządza się wspólnie z osobą uprawnioną plan działania i wspomaga jego realizacje.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje między innymi porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Od 2019 r. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiat gostyński, według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.

Wizytę w punktach można zgłosić w następujący sposób:

• przez internet na stronie:  https://powiatgostynski.npp-24.pl/
  • telefonicznie pod nr tel. 881 008 140, czynnym od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 15:00,
  • e-mailem na adres:  rejestracjanpp@powiat.gostyn.pl