Środa, 25 czerwca 2014 roku

Nowe zasady zbiórek publicznych

Nowa ustawa została opracowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Zwiększa dostępność informacji o zbiórkach dla wszystkich obywateli, o tym, kto i na jakie cele zbiera środki. Wprowadza też elektroniczną, sprawną formę zgłaszania zbiórek.

Oto istota wprowadzanych zmian:

• Od 18 lipca 2014 r. nie będzie już urzędowych zgód na zbiórki publiczne.
  • Zgłoszenia zbiórek publicznych (czyli zbiórek gotówki i darów w przestrzeni publicznej) będzie można dokonywać pocztą lub elektronicznie. Ta druga forma jest preferowana m.in. dlatego, że jest szybsza. Aby dokonać zgłoszenia elektronicznie należy posiadać podpis elektroniczny lub bezpłatny „profil zaufany” czyli podpis elektroniczny przeznaczony do kontaktu obywateli z administracją, który można założyć na portalu ePUAP (ZOBACZ).
  • Zbiórki elektroniczne - np. przez przelewy - można będzie prowadzić od 18 lipca 2014 r. bez dodatkowych formalności.
  • W przypadku organizowanych w przestrzeni publicznej zbiórek w gotówce i darów wystarczy od 18 lipca 2014 r. proste zgłoszenie na ogólnopolskim portalu Zbiórki.gov.pl, który właśnie powstaje i gdzie będą także publikowane sprawozdania.
  • Od 18 lipca 2014 r. zniesiona zostaje opłata skarbowa dla organizatorów zbiórek oraz obowiązek publikacji sprawozdań w prasie.
  • Decyzje o zbiórkach wydane przed wejściem w życie nowej ustawy nadal będą obowiązywały - te zbiórki będą rozliczane na dotychczasowych zasadach.
  • Ustawa jest opublikowana w Dzienniku Ustaw (ZOBACZ).

Więcej informacji o:

• nowych zasadach zbiórek, znajdziesz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji (ZOBACZ),
  • pracach nad projektem nowej ustawy o zbiórkach: ZOBACZ,
  • zgodach na zbiórki ogólnopolskie, wydanych przez MAC: ZOBACZ
  • tym, jak uzyskuje się bezpłatny podpis elektroniczny (profil zaufany) do kontaktów z administracją: ZOBACZ

Ulotka