Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Środa, 11 stycznia 2023 roku

Postaw sztabową puszką stacjonarną w swojej firmie lub w pracy


Powiatowy Sztab 31. Finału WOŚP w Gostyniu dysponuje jeszcze kilkoma Sztabowymi Puszkami Stacjonarnymi. Skontaktuj się z PCPR w Gostyniu, zarejestruj Puchę, odbierz i wspieraj 31. Finał WOŚP.

31. FINAŁ WOŚP ZAGRA 29 STYCZNIA 2023 ROKU POD HASŁEM:

CHCEMY WYGRAĆ Z SEPSĄ!

GRAMY DLA WSZYSTKICH - MAŁYCH I DUŻYCH!

 

Sztabowe Puszki Stacjonarne to rozwiązanie dla instytucji i firm, które chcą wspierać WOŚP poprzez kwestę w swoich lokalach. Ta charakterystyczna dla Finału formuła świetnie uzupełnia różne formy wsparcia WOŚP.

Będąc małą, średnią lub dużą instytucją, szkołą, przedszkolem, sklepem, firmą możecie wspierać 31. Finał WOŚP!

CZYM JEST SZTABOWA PUSZKA STACJONARNA?

Sztabowa Puszka Stacjonarna to tekturowa puszka kwestarska, taka sama, kolorowa i wyjątkowa, jak te wolontariuszy, która przypisana jest do konkretnego Opiekuna (osoby odpowiadającej za zbiórkę prowadzoną do Sztabowej Puszki Stacjonarnej) i lokalu – np. sklepu, zakładu fryzjerskiego, biblioteki czy barbera.

 

Sztabową Puszkę Stacjonarną możesz uruchomić u siebie poprzez:

  1. Kontakt ze Sztabem WOŚP przy PCPR w Gostyniu (mail: kontakt@pcprgostyn.pl tel. 655727528 lub 601071487).
  2. Otrzymasz Formularz Formularz Zgłoszeniowy Sztabowej Puszki Stacjonarnej
  3. Wypełnisz go i dostarczysz do Sztabu WOŚP przy PCPR w Gostyniu.
  4. Sztab zarejestruje Puszkę, wyda Ci zezwolenie, puszkę i serduszka oraz ustali sposób rozliczenia.
  5. Zbierasz datki u siebie w placówce, instytucji czy firmie!

Sztab WOŚP przy PCPR w Gostyniu prowadzi nadzór nad prowadzoną kwestą - wydaje niezbędne materiały oraz rozlicza zbiórkę.

UWAGA: Sztab WOŚP przy PCPR we Gostyniu wydaje Sztabowe Puszki Stacjonarne do wyczerpania limitu.

DLACZEGO WALKA Z SEPSĄ?

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc.

Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.


Opracowanie: PCPR w Gostyniu

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies