Piątek, 07 grudnia 2018 roku

Powiat liderem w Wielkopolsce - spłaca i inwestuje

Powiat gostyński regularnie spłaca swoje zobowiązania finansowe. Tempo tego procesu doceniono w  rankingu czasopisma „Wspólnota”. Powiat okazał się liderem w Wielkopolsce jeśli chodzi o poziom spadku zadłużenia oraz 25. samorządem powiatowym w Polsce.

Czasopismo „Wspólnota” opublikowała właśnie ranking zmian zadłużenia samorządów w latach 2014 – 2017. Jako punkt początkowy klasyfikacji wybrano 2014 r. Poziom zadłużenia na koniec tego roku porównano z tym na koniec 2017 roku. Wartości ujemne wskaźnika oznaczają spadek, a wartości dodatnie wzrost zadłużenia. Na czele tabeli zatem znalazły się samorządy, których zadłużenie rosło, na dole te, które sukcesywnie zmniejszały jego poziom.

Powiat gostyński znalazł się w tym zestawieniu na 289 miejscu spośród 314 sklasyfikowanych.  Metodyka rankingu sprawia, że im bardziej odległe miejsce zajmuje dany powiat, tym lepiej. Spadek poziomu zadłużenia wyliczono na 11,69%. Tym samym samorząd powiatu gostyńskiego jest jednym z najszybciej spłacających swoje zobowiązania wśród wszystkich sklasyfikowanych oraz liderem w Wielkopolsce.

Warto dodać, że miniona kadencja była pierwszą w historii, która zakończona została dodatnim wynikiem finansowym. Nie oznaczało to jednak spadku poziomu inwestycji. Dzięki pozyskanym ze środków zewnętrznych 18 mln złotych na zdrowie, szkoły i drogi możliwości inwestycyjne powiatu znacząco wzrosły.  Warta podkreślenia jest także dobra współpraca z gminami.