Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 09 lipca 2020 roku

Premier Mateusz Morawiecki w powiecie gostyńskim. Promesy na inwestycje dla samorządów


Premier Rzeczpospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki gościł w Gostyniu. W hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących wręczył samorządowcom z powiatów gostyńskiego, leszczyńskiego oraz kościańskiego ponad 20 promes z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powiat gostyński na realizację przedsięwzięć ma otrzymać ponad 4,5 mln złotych.

Prezesa Rady Ministrów powitał Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.  - W naszych samorządach, przynajmniej tak jest w powiecie gostyńskim, podjęliśmy różne działania, które zmierzają do racjonalizacji wydatków. Postanowiliśmy jednak, że nie będziemy rezygnować z inwestycji, bo są one potrzebne, by budować infrastrukturę komunikacyjną, społeczną, ale także po to, żeby te pieniądze trafiły do naszych firm, do naszych lokalnych przedsiębiorców, dbały o miejsca pracy i  szeroko rozumiany rozwój. Składam pełną deklaracje, że dobrze i mądrze je wykorzystamy – mówił.

- Jest dla mnie wyraźnym sygnałem, że wy tutaj w Wielkopolsce, ale również przedsiębiorcy i samorządowcy w całej Polsce doskonale wiecie co trzeba robić – mówił z kolei Premier RP. - Z tą większa radością i przekonaniem zdecydowaliśmy się w ramach rządu i we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą przekazać 6 mld złotych, rozdystrybuowane na wszystkie 2477 gmin i wszystkie powiaty. To tarcza, która ma uzupełnić  dwie poprzednie tarcze, które pozwoliły nam w miarę suchą stopą przejść przez kryzys. – deklarował premier.

W sumie wręczono 22 promesy. Odbierali je wójtowie, burmistrzowie i starostowie z obszaru powiatów: gostyńskiego, leszczyńskiego i kościańskiego.  Środki mogą być przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje. Terminy przekazywania dofinansowań określone zostaną w uchwale Rady Ministrów. Nabór ruszyć ma na przełomie lipca i sierpnia. 

Dzięki promesie, do samorządu powiatowego trafić może 4,5 mln złotych. To jedno z najwyższych dofinansowań w Wielkopolsce. - Algorytm podziału środków opierał się w znacznej mierze na poziomie inwestycji w danych samorządach. Im więcej samorząd inwestuje, tym kwota jest większa. Można więc powiedzieć, że otrzymujemy swego rodzaju premię za aktywność. Powiat gostyński regularnie pozyskuje środki zewnętrzne i inwestuje w zakresie dróg, ścieżek rowerowych, edukacji, ochrony zdrowia czy pomocy społecznej. Ważna jest także współpraca z gminami – komentuje wysokość zapowiedzianej pomocy Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies