Wtorek, 26 lutego 2019 roku

Przedstawiciel do Stowarzyszenia „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” wybrany

Sebastian Czwojda – członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego będzie reprezentował powiat w Stowarzyszeniu Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla zrównoważonego Rozwoju”. Organizacja zrzesza gminy i powiaty zagrożone skutkami powstania kopalni węgla brunatnego.

Przypomnijmy, stowarzyszenie powstało w 2018 roku.Akces do niego zgłosiły wówczas władze samorządów: powiatu gostyńskiego, rawickiego i leszczyńskiego oraz gmin: Krobia, Pępowo, Borek, Pogorzela, Piaski, Poniec, Bojanowo, Miejska Górka, Rawicz, Kościan i Kobylin. Organizacja ma jednak formułę otwartą, co oznacza, że w każdej chwili do jej grona dołączyć mogą kolejne zainteresowane podmioty.

Organizacja reprezentuje  samorządy w działaniach na rzecz ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Jej zadaniem jest ponadto zapobieganie wszelkim planom powstania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Wskazuje na zagrożenia za tym idące: pogorszenie się stanu rzek, jezior, naturalnych  cieków wodnych i ujęć wody w regionie. Stawia też na uświadamianie społeczeństwu  konieczności zachowania i rozwoju obszarów wiejskich, naturalnego krajobrazu i dziedzictwa społeczno-gospodarczego oraz podejmuje działania edukacyjne i społeczne, nakierowane na budowanie świadomości w zakresie ochrony środowiska i dziedzictwa naturalnego.

Zgodnie ze statutem stowarzyszenia  kadencja  jego władz odpowiada kadencji rad gmin i powiatów. Konieczny zatem był wybór przedstawiciela powiatu. Na sesji 21 lutego radni zdecydowali, że przez najbliższe pięć lat będzie nim Sebastian Czwojda – Członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego, który w ubiegłej kadencji, jako burmistrz Krobi, był reprezentantem gminy we władzach  tej organizacji.