Wtorek, 11 maja 2021 roku

Przyszli technicy kształcący się w zawodzie technik weterynarii będą mogli odbyć kurs prawa jazdy w trakcie nauki

Nowe auto marki KIA RIO od wrześnie 2021 r. będzie służyć uczniom kształcącym się w zawodzie technik weterynarii.  Zgodnie z programem nauczania młodzież w ramach nauki będzie realizować kurs prawa jazdy kategorii B. Do tej pory prawo jazdy kat. T w trakcie nauki w szkole zdobywali abiturienci technikum rolniczego. Dzięki zmianie programu nauczania, dodatkowe umiejętności mogą zyskać też przyszli technicy weterynarii.

Celem kształcenia jest poznanie przepisów prawa dotyczących ruchu drogowego. Uczeń nabędzie umiejętności jazdy samochodem, a także zasad udzielania pierwszej pomocy. Uzyskanie dokumentu prawa jazdy pozwoli przyszłym technikom weterynarii na większą dyspozycyjności i mobilność w wykonywaniu czynności weterynaryjnych, w lecznicach i gabinetach zajmujących się dobrostanem zwierząt.

Nauka jazdy samochodem osobowym jest regulowana przez polskie przepisy. Prawo jazdy można otrzymać, gdy uczeń kończy 18 rok życia. W Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu kurs realizowany będzie w grupach. W roku szkolnym 2021/2022 kształcić będzie się 11 uczniów II klasy technikum weterynarii, w roku szkolnym 2022/2023 5 uczniów z IV i 14 uczniów z III klasy tego technikum, natomiast rok później (2023/2024) – 18 przyszłych weterynarzy z klasy IV.

Na potrzeby kształcenia Zarząd Powiatu Gostyńskiego przekazał  na zakup auta 55 tysięcy 800 zł. Uczniom służyć będzie auto marki KIA RIO.