Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Wtorek, 16 października 2018 roku

Radni uczcili niepodległość na uroczystej sesji


Uroczysta sesja Rady Powiatu Gostyńskiego odbyła się 11 października w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Zgromadzeni radni i zaproszeni goście wysłuchali prelekcji o tematyce historycznej pod hasłem: „U progu niepodległości”, którą wygłosił Robert Zbieralski.

Rada przyjęła ponadto stanowisko w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości i 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. „Przeżywane rocznice są także znakomitą okazją do umacniania i pokazania narodowej jedności w tych sprawach, które dla wszystkich naszych rodaków powinny być absolutnym priorytetem, niezależnie od wieku, światopoglądu czy zapatrywań politycznych. Rok 2018 stwarza doskonałą okazję do radosnego zamanifestowania niepodważalnej prawdy, iż Rzeczpospolita Polska – jak podkreśla sama nazwa naszego państwa – jest wielką wartością publiczną i narodową.” – czytamy w niej.

Uroczysta sesja była także okazją do przyznania tytułów: „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”.  W tym roku wyróżnienie otrzymali: Roman Ciążyński, Bogdan Paluszkiewicz, Powiatowy Bank Spółdzielczy, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gostyniu oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Oddział Rejonowy w Gostyniu. 

Uczniowie szkół ponadpodstawowych zmierzyli się w Powiatowym Turnieju Ortograficznym pod hasłem: „Sto słów na stulecie niepodległości”. W każdej placówce wyłoniono trzech mistrzów ortografii, którzy podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego otrzymali gratulacje i nagrody. Organizatorem konkursu była Rada Powiatu Gostyńskiego.

Treść dyktanda:

Rok 2018 jest momentem szczególnym w historiografii polskiej. Polacy jako wspólnota narodowa przeżywają dwie arcyważne rocznice związane z ojczystymi wydarzeniami.

Pierwsza z nich to stulecie (alternatywnie: 100-lecie) odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ten wielki triumf  (tryumf)  dziejowy nastąpił w listopadzie 1918 r., kiedy to Polska po 123 (stu dwudziestu trzech)  latach zaborów, po wielu bohaterskich i przeważnie tragicznych czynach narodowowyzwoleńczych, wreszcie zrzuciła, po zakończeniu I wojny światowej (I Wojny Światowej), jarzmo niewoli i odzyskała niepodległość.

Drugi wiekopomny jubileusz dotyczy powstania wielkopolskiego (Powstania Wielkopolskiego) , które w grudniu 1918 r. wybuchło w zaborze niemieckim. Dzięki zaangażowaniu militarnemu patriotycznie nastrojonych Wielkopolan ów zryw niepodległościowy przyniósł zwycięstwo i spektakularne przyłączenie Wielkopolski do wskrzeszonej Rzeczypospolitej.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies