Wtorek, 02 lipca 2019 roku

Rodzinne popołudnie zgromadziło kilkuset uczestników

W pierwszą niedzielę wakacji wiele rodzin z dziećmi spędziło aktywnie popołudnie (23.06.2019 r.) na imprezie Rodzinne Popołudnie, odbywającej się pod hasłem: „Rodzina Zastępcza Dom Otwarty” w Gostyńskim Ośrodku Kultury. Były wspólne zabawy, warsztaty, konkursy, występy i pokazy. A wszystko po to, by promować rodzicielstwo zastępcze.

Dla podkreślenia obchodów dnia rodzinnej pieczy zastępczej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Stowarzyszenie „DZIECKO”, przy dofinansowaniu Fundacji EY, przygotowały wiele działań, realizowanych od 27 maja do 7 lipca tego roku. Przypominają one, że każde dziecko ma prawo wychowywać się w kochającym, bezpiecznym domu. Jeśli jednak rodzice nie mogą zagwarantować mu odpowiedniej opieki, dziecku zapewnia się czasowo opiekę i wychowanie poza rodziną. Właśnie wtedy dzieci potrzebują rodziny zastępczej. Rodzicielstwo zastępcze to wyjątkowa forma pomocy rodzicom, którzy nie mogą sami wychowywać swoich dzieci, a dla dzieci to szansa na spokojne dzieciństwo i młodość.

Rodzinne Popołudnie rozpoczęły życzenia z okazji Dnia Ojca dedykowane wszystkim ojcom, w tym również tym zastępczym. A później się działo: zaplatano ozdobne warkocze, fantazyjnie malowano twarze; duże emocje rozbudziły  gry planszowe dla małych i dużych, z sentymentem oglądano wystawę starych aut przed „Hutnikiem”, przygotowaną przez grupę Gostyńskie Klasyki. Były też „Duśkowe animacje”, pamiątkowe zdjęcia w fotobudce, były rodzinne warsztaty rękodzielnicze, zdobiono deseczki do krojenia, bawiono się na warsztatach plastycznych. Były też degustacje smacznych wypieków przygotowanych przez rodziny zastępcze oraz wata cukrowa, lody i popcorn.

Organizatorzy Rodzinnego Popołudnia ogłosili też wyniki konkursu na hasło promujące rodzicielstwo zastępcze. Zwyciężczynią została Anita Jakubowska. Jury doceniło jej hasło: „Nieważne jaka pora roku – czekam na Ciebie od świtu do zmroku”.

Emocje sięgnęły zenitu przy ogłaszaniu wyników kolejnego konkursu – plastycznego: „W rodzinie siła”. W kategorii przedszkoli 1 miejsce zajęła Maja Adamek z Przedszkola nr 7 w Gostyniu, 2 miejsce Klara Podgórska – Drobnik z Przedszkola Dziecięcy Raj w Gostyniu, 3 miejsce Adaś Bryl z Przedszkola nr 7 w Gostyniu; wyróżnienie przyznano Lenie Bojańskiej.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Wojciech Maćkowiak ze Szkoły Podstawowej w Ciołkowie, 2 miejsce zajęła Lena Begale ze Szkoły Podstawowej w Pępowie, 3 miejsce Dominika Matuszkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Pępowie. Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Bogdański (SP Ciołkowo), Wojciech Gruchociak (SP Pępowo), Tobiasz Glapiak (SP Ciołkowo), Ewa Milewska (SP Pępowo).

Uczestnicy rodzinnego festynu mogli obejrzeć też wystawę pokonkursową. Obecnie jest ona dostępna do 7 lipca w holu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane pokazy i prezentacje. Trener ze Studia Treningu Personalnego Norbi Body poprowadził dla wszystkich chętnych wesołe zajęcia fitness. Przedszkole Samorządowe z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach – Oddział w Strzelcach Wielkich przygotowało sympatyczne występy przedszkolaków. Następnie wzbudziły zachwyt pokazy grup tanecznych z EV Dance ART & Yoga Studio Ewa Janowska. I na koniec ze swoim, budzącym zaciekawienie pokazem, wystąpili karatecy z klubu TKKF „TĘCZA”.

Wśród uczestników rozlosowano też vouchery ze Studia Weronika Burlaga Fotografia.

Organizatorzy przypominają, że w siedzibie PCPR w Gostyniu – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej można pozyskać informacje na temat pieczy zastępczej. Specjaliści PCPR w Gostyniu porozmawiają ze wszystkimi, którzy rozważają zostanie rodziną zastępczą. Chętni mogą się zgłaszać do: PP. Lucyny Nowak, Julity Krzyżyńskiej oraz Martyny Genderki w siedziba PCPR (ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń) lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 w poniedziałki od 8.00 do 16.00, we wtorki, środy, czwartki i piątki od 7.00 do 15.00.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli organizację Rodzinnego Popołudnia, a w szczególności Gostyńskiemu Ośrodkowi Kultury, firmy krawieckiej Sprint, rodzinom zastępczym, Magdzie Czarneckiej-Wojtkowiak, Natalii Miller, Magdzie Wojciechowskiej, Dominice Czarneckiej, Oliwii Kalce, Mikołajowi Rogali, Grupie Gostyńskie Klasyki, Weronice Buladze – Fotografia, Sklepowi MAZAK, Delikatesom CENTRUM, Studiu Treningu Personalnego Norbi  Body, Przedszkolu Samorządowemu z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach – Oddział w Strzelcach Wielkich, EV Dance ART & Yoga Studio Ewa Janowska, klubowi karate TKKF „TĘCZA” i lokalnym mediom.

Opracowanie: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu