Czwartek, 22 lipca 2021 roku

Sukcesów nie brakowało

Zakończył się powiatowy konkurs „Moje małe i duże sukcesy” dla wychowanków pieczy zastępczej.

Dzieci, wychowujące się w rodzinach zastępczych i w domach dziecka, bardzo często muszą nadrabiać braki spowodowane różnymi sytuacjami kryzysowymi, które spowodowały ich umieszczenie w pieczy zastępczej. Deficyty te dotyczą różnych obszarów życia. I to właśnie rodziny zastępcze i wychowawcy placówek tworzą dla tych dzieci nowe bezpieczne miejsca, w których najmłodsi mogą się rozwijać i przygotowywać do samodzielności w dorosłym życiu.

W 49 rodzinach zastępczych powiatu gostyńskiego przebywają aktualnie 74 dzieci oraz 11 usamodzielnianych wychowanków. W trzech  powiatowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych opiekę znalazło 40 dzieci. Dla nich Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowało dziewiątą edycję konkursu pn. „Moje małe i duże sukcesy”. Celem konkursu było dostrzeżenie i docenienie osiągnięć, nie tylko szkolnych, oraz wysiłku, postępów w rozwoju dzieci i młodzieży. Pamiętać należy, że nauka oraz rozwój zainteresowań były w ostatnich roku szkolnym szczególnie utrudnione ze względu na ograniczenia związane z epidemią covid-19.

Rozstrzygnięciu konkursu tradycyjnie towarzyszyło wakacyjne spotkanie władz powiatu z rodzinami zastępczymi i ich podopiecznymi oraz z wychowankami i kadrą domów dziecka.

Starosta Gostyński Robert Marcinkowski podkreślał, że ważne są wszystkie osiągnięcia, zarówno te małe, jak i te duże: -„Gratuluję Wam ich osiągnięcia! Pamiętajcie, że nie chodzi o to, by wygrywać konkursy i być najlepszym. Chodzi o to, by próbować swoich sił, by wyznaczać sobie cele i dążyć do ich zrealizowania.” -  Dodał też: - „Waszym rodzicom zastępczym i wychowawcom dziękuję za stwarzanie właściwych warunków, sprzyjających Waszemu najlepszemu rozwojowi.” Kontynuował tę myśl Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora: - „Szanowni Państwo, sukcesy dzieci są też waszymi sukcesami! Dzięki Państwu te dzieci rozwijają się, pokazują swoje uzdolnienia i  talenty. Wiemy, ile ta praca wymaga wyrzeczeń, ile wymaga wysiłku i, przede wszystkim, ile Państwo wkładacie w tę pracę cierpliwości, serca i miłości. Za to Wam bardzo serdecznie dziękuję.”

Przed ogłoszeniem wyników przewodnicząca komisji konkursowej Lucyna Nowak Kierownik Działu Pomocy Dziecku i Rodzinie PCPR w Gostyniu podkreśliła: -  „Jury miało bardzo trudne zadanie. Uczestnicy konkursu zaskoczyli nas w tym roku swoją aktywnością i to mimo utrudnień sanitarnych. Oprócz świadectw promocyjnych, w tym też tych najlepszych, dzieci i młodzież dostarczyli mnóstwo dyplomów i podziękowań pokazujących wspaniałe sukcesy pozaszkolne w konkursach, sporcie, wolontariacie i w organizacjach pozarządowych, czy w wielu innych obszarach, w których znaleźli i rozwijali swoje zainteresowania. Trudno nam było wybrać zwycięzców, bo wszyscy uczestnicy zasłużyli na ten tytuł.”

Do udziału w konkursie swoich podopiecznych zgłaszały rodziny zastępcze oraz opiekunowie z placówek. W konkursie wzięło udział 44 wychowanków. Jury konkursowe, złożone ze specjalistów Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej – PCPR w Gostyniu, przyznało: 10 pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych, 10 drugich, 8 trzecich i 16 wyróżnień.  Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne dyplomy i nagrody rzeczowe.

Obok nagrodzenia uczestników, konkurs stał się też okazją do podziękowań dla rodziców zastępczych i wychowawców placówek. Wszystkie rodziny zastępcze, których wychowankowie przystąpili do konkursu oraz wychowawcy Domów Dziecka w Bodzewie i w Gostyniu, otrzymali upominki.

Spotkanie rodzin zastępczych z  przedstawicielami władz powiatu było też okazją do rozmów o wyzwaniach i problemach, jakie niesie przyjęcie na siebie opieki i wychowywania dzieci, które nie mogą rozwijać się i wychowywać w swoich rodzinach. W imieniu rodzin zastępczych i wychowawców zabrała głos pani Regina Sobocińska: - „My opiekunowie i rodzice często nie dalibyśmy rady bez Was, bez władz powiatu i bez specjalistów PCPR. Dziękujemy za stałą pomoc oraz za zaangażowanie we współpracę z nami dla dobra naszych wychowanków. Zwłaszcza dziękujemy za zrozumienie i wsparcie okazywane nam w najtrudniejszych sytuacjach. Dobrze, że jesteście!”

W imieniu organizatorów zakończył spotkanie i skierował podziękowania do rodziców i wychowawców dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, podkreślając: - „Szanowni Państwo! Jesteście wyjątkowi, bo wychowujecie wyjątkowe dzieci! Dziękuję Wam bardzo serdecznie!”

- „Podziękowania należą się też” – dodał szef PCPR w Gostyniu  – „Pizzerni „TEXAS Pizza” w Gostyniu, Zakład Zielarski Kawon-Hurt Nowak Sp. J. z Gostynia i Stowarzyszenie „DZIECKO” za znaczące wsparcie udzielone organizatorom konkursu „Moje małe i duże sukcesy”.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu