Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Poniedziałek, 16 stycznia 2023 roku

Tajemnice Hata Hangetsu


W minioną sobotę odbył się kolejny całodniowy staż trenerski i mistrzowski  Shotokan World Organization. Na treningi do poznańskiego dojo przyjechali trenerzy karate z wielu rejonów Polski. Zajęcia prowadził shihan Robert Sworek (8. Dan).

W części wprowadzającej Robert Sworek przedstawił plany Shotokan World Organization (SWO) na obecny rok. To m.in. przygotowania do sierpniowych Mistrzostw Świata w Lubece (Niemcy), obejmujące wybór kandydatów do reprezentacji SWO, oraz przedturniejowy cykl treningowy. To także rozpoczęte już na styczniowym stażu szkolenie sędziowskie (uczestnicy otrzymali m.in. komplet przepisów sędziowskich). Omówiono również kalendarz wydarzeń i imprez na cały 2023 rok.

Połączeniem części teoretycznej i praktycznej stażu była konstatacja, że regulaminy zawodów, turniejów czy mistrzostw zakładają, że zawodnicy prezentujący kata, wykonują je ze znajomością rzeczy i zasad w kata zawartych. Czyli wiedzą, czemu w walce służą poszczególne kombinacje wykonywanych przeze nich kata.

Dlatego główną część stażu był trening kata Hangetsu wraz z jego bunkai (realne interpretacje technik i kombinacji). Hangetsu to zaawansowane kata praktykowane w karate Shotokan.

Kata to najstarsza forma treningu, przekazująca, w zależności od poziomu zaawansowania wiedzę o technikach i unikalnym zastosowaniu. Trenując bunkai poszczególnych kata z partnerem, testuje się  i doskonali swoje umiejętności w realnej walce. Zwracano też uwagę na trenowanie w  każdej kombinacji z kata Ikken Hisatsu. Shihan R. Sworek zwracał szczególną uwagę na realność i skuteczność trenowanych kombinacji.

Nazwa kata  Hangetsu (japoński: „Półksiężyc”) związana jest ze stosowaną w tym kata pozycją Hangetsu Dachi. Jest to unikalne kata wykorzystujące różne formy oddechu i ich kombinacje skoordynowane z technikami obronnymi i kontratakującymi oraz odpowiednią dla danej kombinacji dynamiką poruszania się w walce. To kata zawiera również unikalne zasady walki, takie jak unikanie podcięć i atak blokiem zamiast uderzenia.

Shihan R. Sworek, oprócz zwracania uwagi na metodykę treningu kombinacji z kata Hangetsu, pozwalającą również na skuteczne wykorzystywanie tych technik w walce realnej, zwracał też uwagę na pozycje w walce i poruszanie się dostosowane do długiego, krótkiego dystansu lub walki w zwarciu.

W związku z tym, że w treningu uczestniczyli zaawansowani karatecy: mistrzowie karate i kandydaci do czarnych pasów, trenowano również (z kontrolą) techniki Ikken Hisatsu. Ciekawostką np. jest fakt, że wbrew interpretacjom czy naukom znanych mistrzów karate, w tym Japończyków, kata Hangetsu nie kończy się blokiem przed kopnięciem. Kata w takim przypadku kończyłoby się tylko zasłoną przed kopnięciem napastnika, ale mógłby on atakować dalej. W bunkai uczonym przez shinana R. Sworka końcowa technika to nie blok, tylko całkowite wyeliminowanie napastnika, czyli Ikken Hisatsu, będące logiczną kontynuacją całej końcowej kombinacji.


Opracowanie: TKKF „TĘCZA”


 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies