Środa, 01 grudnia 2021 roku

Trenowali rodzicielstwo

Możliwość doświadczenia pewnych rzeczy powoduje, że nauka staje się bardziej efektywna.

Samo słuchanie nie sprzyja zapamiętywaniu, jest mało interesujące, nie angażuje w problem. Dotyczy to nie tylko praw przyrody, chemii, fizyki, ale także życia.

Właśnie z tego powodu specjaliści ze Stowarzyszenia „DZIECKO”, rozmawiając z młodymi osobami o świadomym i odpowiedzialnym rodzicielstwie, umożliwiają im doświadczenie sytuacji bycia w ciąży i opieki nad dzieckiem. W tym celu wykorzystują takie narzędzia, jak symulator ciąży i niemowlaka.

Symulator niemowlęcia jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, diagnostycznym i terapeutycznym. Umożliwia on trening umiejętności społecznych niezbędnych do opieki nad niemowlęciem. To wyjątkowe narzędzie pomaga w kształtowaniu poczucia odpowiedzialności i sprawczości. Wiele funkcji, tj. płacz, zmiana pieluchy, karmienie, kołysanie, dobór ubrania adekwatnie do pogody, pozwala dostosować tryb trudności do indywidualnych potrzeb uczestnika, a dzienniczki ewaluacyjne poprawiają realną ocenę własnych umiejętności i możliwości. Praca z symulatorem dostarcza realnych, często skrajnych, odczuć związanych z opieką nad niemowlęciem w sztucznie stworzonych sytuacjach treningowych. Z kolei symulator ciąży umożliwia poznanie doznań związanych z byciem w ciąży, takich jak ruchy dziecka, ciężar, ograniczenie swobody ruchów.

Dzięki zakupionym symulatorom, wykorzystywanym do treningu, młodzież może doświadczyć niektórych aspektów rodzicielstwa, przede wszystkim tych związanych z opieką nad dzieckiem, a w ramach warsztatów i szkolenia z seksuologiem mogła też porozmawiać na temat świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Wiedza została połączona z praktyką.

Tak szerokie działania były możliwe dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Zostały one zrealizowane w ramach projektu „W rodzinie siła”, który został doceniony w konkursie „Wspieranie inicjatyw na rzecz wielkopolskich rodzin”, przeprowadzonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2021 roku. Projekt był też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Wsparcia partnerskiego w realizacji projektu udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu