Poniedziałek, 16 grudnia 2019 roku

Uchwalili budżet powiatu na rok 2020

Ponad 18 mln złotych na inwestycje. Realizacja projektów drogowych. Rozbudowa szpitala – tak w skrócie wygląda budżet powiatu na 2020 rok. Radni Powiatu Gostyńskiego byli jednomyślni. Wszyscy głosowali za przyjęciem dokumentu w zaproponowanym kształcie.

Dochody w budżecie na rok 2020 wyniosą 92 118 513,23 zł, wydatki 94 837 361,23 zł.  Na uwagę zasługuje najwyższy w historii poziom wydatków inwestycyjnych.  Wynosi  on 18 209 531,67 zł. Jest to spowodowane pozyskaniem środków zewnętrznych na projekty drogowe. W przyszłym roku powiat gostyński realizować będzie przy współudziale środków Funduszu Dróg Samorządowych trzy inwestycje: na trasie Gola – Czajkowo, Smogorzewo – Piaski oraz Wziąchów – Kromolice. Ich łączna wartość to prawie 11 mln złotych. Połowa tej kwoty pochodzić będzie z środków rządowych. Pozostała część to wkład własny, który pokryje powiat gostyński wraz z gminami, na terenie których realizowane będą inwestycje (gmina Gostyń, gmina Piaski oraz gmina Pogorzela). W przyszłym roku trwać będzie również rozbudowa Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Po uwzględnieniu środków z Funduszu Dróg Samorządowych, budżet powiatu w roku 2020  zamknie się na półmilionowym plusie.

Poza tym powiat gostyński zamierza we współpracy z gminami realizować wspólne inwestycje. W gminie Krobia remontowane będą odcinki Stara Krobia – Domachowo etap II oraz Niepart – Gogolewo – Skoraszewice, w gminie Pępowo: Magdalenki – Czeluścin, Skoraszewice – Wilkonice i chodnik w Babkowicach, w gminie Borek zaś: Jawory – Koszkowo i Dąbrówka – Zalesie. W budżecie zarezerwowane są także środki  w wysokości 200 000 zł na projekty, które zostały złożone do Funduszu Dróg Samorządowych, a wciąż czekają na ocenę tj. na modernizację drogi w Dzięczynie, Krajewice – Ziółkowo oraz od ronda w Pogorzeli w kierunku Wziąchowa.

Ponadto powiat gostyński zamierza utwardzić plac manewrowy przy Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu oraz, w przypadku uzyskania dofinansowania zewnętrznego, rozpocząć budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu. Samorząd wspomoże także budowę Krobskiego Centrum Usług Społecznych (178 000 złotych) oraz rozwój systemu łączności bezprzewodowej OSP, polegający na instalacji stacji bazowych zwiększających sygnał radiowy na terenie powiatu (Borek Wlkp., Gostyń, Pępowo, Poniec) – 60 000 zł.