Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Środa, 20 listopada 2019 roku

Wielki przyjaciel powiatu gostyńskiego nie żyje


Nie żyje Herman Haisch –jeden z ojców partnerstwa pomiędzy powiatem gostyńskim a powiatem Unterallgäu. W latach 1978- 2006 pełnił funkcję Starosty Powiatu Unterallgäu. Współpracownicy i przyjaciele z Polski zapamiętali go jako ciepłego człowieka z wielkim sercem. 

Hermann Haisch przez niemal trzy dekady pełnił funkcję Starosty Powiatu Unterallgäu. Był także jednym z ojców partnerstwa, które zawiązało się pomiędzy powiatem Unterallgäu i powiatem gostyńskim. To między innymi z jego inicjatywy w 2001 roku, a więc jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, podpisane zostało oficjalne porozumienie o współpracy między samorządami. Efektem wspólnych działań była i nadal jest wymiana mieszkańców, kadr, stowarzyszeń oraz uczniów. Niesie to za sobą wiele znajomości i przyjaźni, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

Za zasługi dla rozwoju partnerstwa w 2006 roku Herman Haisch otrzymał tytuł Zasłużonego dla Powiatu Gostyńskiego. - To dzięki niemu bardzo wielu młodych Niemców i Polaków miało i ma możliwość poznawać swoich sąsiadów, ich kulturę, tradycje i obyczaje – napisano w uzasadnieniu. Jego działania doprowadziły również do zawiązania partnerstw pomiędzy szkołami. Do dzisiaj Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi współpracuje z Zespołem Szkół Zawodowych z Bad Wörishofen, a Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu z Gimnazjum w Türkheim.

Kilkukrotnie był w powiecie gostyńskim. Przy każdej okazji podkreślał sympatię, którą darzył Polaków. Dziękował także za życzliwość, z jaką był przyjmowany.

Pogrzeb Hermana Haischa odbędzie się w sobotę 23 listopada o godz. 9.30 w Mindelheim. Rodzinie oraz najbliższym Zarząd Powiatu Gostyńskiego składa najszczersze kondolencje.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu

Foto: Powiat Unterallgäu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies