Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Piątek, 07 czerwca 2019 roku

Wkroczyli na nową drogę zawodową

4 czerwca 2019 r. 23 osoby z powiatu gostyńskiego wkroczyły na nową drogę zawodową. Tego dnia w Starostwie Powiatowym w Gostyniu odbyło się wręczenie umów na rozpoczęcie działalności gospodarczej


4 czerwca 2019 r. 23 osoby z powiatu gostyńskiego wkroczyły na nową drogę zawodową. Tego dnia w Starostwie Powiatowym w Gostyniu odbyło się wręczenie umów na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nowi przedsiębiorcy odebrali umowy z rąk Starosty Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego i Justyny Krzyżostaniak – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu. Całkowita kwota dotacji wyniosła 326 500 zł.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych i Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego, którzy podpowiadali nowym przedsiębiorcom m.in., jak odnaleźć się na rynku, jak poszukiwać pracowników oraz innowacyjnych rozwiązań.

Tym razem z pomocy skorzystało 18 mężczyzn i 5 kobiet. Najwięcej, bo aż 7 pochodzi z gminy Krobia. Sześć nowych firm założą mieszkańcy gminy Gostyń, po trzy z gminy Pogorzela i Poniec. Dwóch nowych przedsiębiorców pochodzi z gminy Pępowo, a po jednym z gmin Piaski i Borek Wielkopolski.

Podobnie jak ostatnio największym powodzeniem cieszyła się branża usługowa, w której powstanie aż 20 nowych firm, w tym 13 ogólnobudowlanych: wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych; wykonywanie instalacji elektrycznych; wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych; usługi związane z obróbką metalowych elementów stolarki budowlanej; malowanie i szklenie; tynkowanie; roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Dwie osoby zdecydowały się prowadzić usługi związane z konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. Pozostali, którzy wybrali sektor usług będą oferować usługi związane z naprawą i konserwacją maszyn;  naprawą i konserwacją metalowych wyrobów gotowych; usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi związane z poprawą kondycji fizycznej. Jeden nowy przedsiębiorca zdecydował się działać w sferze artystycznej.

Nowe firmy powstaną także w sektorze produkcyjnym – będzie to firma działająca w branży gastronomicznej; produkcyjno-usługowym – produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa, oraz produkcyjno-usługowo-handlowym. Będzie to firma oferująca sprzedaż kwiatów i dekoracji.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu


Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies