Środa, 09 stycznia 2019 roku

WOŚP na rockowo

Trwają przygotowania do gostyńskiego XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym finale zbieramy na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Odbywają się już imprezy na rzecz dzieci w szkołach i w przedszkolach oraz w firmach.

Trwa zbiórka darów do sprzedaży. Przekaż swój dar serca do Powiatowego Sztabu WOŚP w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu (ul. Wrocławska 8, tel. 65-572-75-28 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 15.00) lub do sekretariatu Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu lub przynieś go na finałowe granie do GOK "HUTNIK" w sobotę (12.01.19) lub niedzielę (13.01.19). Otrzymasz specjalne podziękowanie i będziesz na liście darczyńców WOŚP na http://www.gostyn-pcpr.info/wosp.html

A gostyński finał WOŚP rozpocznie się już w piątek 11 stycznia o godz. 19.00 na rockowo. Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik" (wielkie dzięki za tę inicjatywę dla Tomka Bartona!) zaprasza na koncert legend polskiej sceny punkrockowej, zespołów SEX BOMBA i Ga Ga - Zielone Żabki. Wspierać ich będzie gostyński The G[h]ost.

Kapela SEX BOMBA powstała w 1986 w Legionowie. Jak twierdzą sami jego muzycy, zrodzony z fascynacji melodyjnym punk rockiem i rock and rollem. Jednym z największych przebojów formacji jest piosenka "Hallo to ja" ze słynnym wersem "Hallo, to ja pędzę do Ciebie światłowodem". Kolejny spory przebój to "Mariola walczy w kisielu". Zespół SEX BOMBA jest prawdopodobnie jedyną formacją, która wystąpiła do tej pory na wszystkich finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Występował też m.in. kilkakrotnie w Jarocinie, na warszawskim Rock Atak, na  festiwalu Róbrege, kilkakrotnie na festiwalu w Opolu, kilkakrotnie na „Przystanku Woodstock”, na Legionowo Rock Festiwal. Wydał 16 płyt.

Zespół Ga Ga - Zielone Żabki powstał w 1987 r. W kwietniu 1988 r. grupa nagrywa w auli jaworskiego liceum 3 utwory, które później wysyła do organizatorów festiwalu Jarocin88. W materiale wysłanym znajdował się utwór "Kultura", później największy hit Zielonych Żabek ze słynnym refrenem: „A kultura tu podobno jest, świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury. Nawet z jego okien płynie nieraz jazz. To dlaczego jest jak jest - nie rozumiem”.  W 1988 roku Zielone Żabki zajęły pierwsze miejsce na Festiwalu w Jarocinie wybrani głosami uczestników festiwalu. Zielone Żabki po odebraniu głównej nagrody "Złoty kameleon" potłukły porcelanową statuetkę rozrzucając ze sceny drobne kawałki w zebrany przed sceną tłum. Smalec powiedział wtedy: „To dzięki Wam jesteśmy tu i teraz... każdemu należy się więc kawałek nagrody!”.

Kolejne hity to "Dzieci są złe" i "Wojna", "List do Andrzeja". Zespół funkcjonuje głównie koncertowo. M.in. uczestniczy corocznie w Przystanku Woodstock (dziś Pol'and'Rock).

Lokalną scenę będzie reprezentował gostyński zespół rockowy The G[h]ost. Kapela powstała w 2006 roku z inicjatywy obecnego wokalisty Mariana Szulczyńskiego. Nazwa grupy powiązana jest z angielskim słowem ghost (duch), a jednocześnie z miastem, w którym powstała. Swoje brzmienie zespół określa jako szeroko pojęty rock, jednak można w nim odnaleźć również inne style muzyczne. W dorobku posiadają 16 kawałków zarejestrowanych na dwóch płytach demo oraz wydanym przez MegaTotal albumie „Szuflada wspomnień”. Najbardziej znane utwory zespołu to  „Twarda panna”, „Bez ciebie”, „Fotografia” czy „Tylko ona”.

Przyjdź i wesprzyj gostyński finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu