Wtorek, 12 października 2021 roku

Współpraca powiatu gostyńskiego i Unterallgäu ma już 20 lat. Zasadzono dąb przyjaźni

Delegacja z partnerskiego powiatu Unterallgäu gościła w powiecie gostyńskim. Okazją do spotkania był jubileusz 20-lecia współpracy pomiędzy samorządami. To właśnie dwie dekady temu podpisano oficjalne porozumienie. Z tej okazji Starosta Gostyński Robert Marcinkowski oraz Starosta Unterallgäu Alex Eder wspólnie zasadzili symboliczny dąb przyjaźni przed Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.

Na czele sześcioosobowej delegacji niemieckiej stanął starosta Alex Eder. Dla wybranego w 2019 roku włodarza niemieckiego była to pierwsza wizyta w Polsce. Do powiatu gostyńskiego przyjechali także: były starosta Hans-Joachim Weirather wraz z żoną, Engelbert Degenhart – emerytowany urzędnik, odpowiedzialny za współpracę polsko-niemiecką,  Michael Stoiber, (aktualnie odpowiedzialny za współpracę) a także jego współpracownica - Claudia Schaupp

Powiat gostyński i powiat Unterallgäu współpracuje ze sobą od lat. Dzięki wzajemnym relacjom możliwa jest wymiana doświadczeń pomiędzy samorządowcami, urzędnikami, ale także uczniami szkół czy przedstawicielami NGO. W ciągu 20 lat bezpośrednich skutków partnerstwa doświadczyło ok. 1000 osób. Jedną z prężnie działających instytucji w zakresie współpracy jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, który pozostaje w partnerstwie z Zespołem Szkół Zawodowych  w Bad Wőrishofen w Niemczech. Szkoła jest bardzo dobrym przykładem zarówno jakości współpracy jak i pielęgnowania tej współpracy - mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. - Łącznie około 200 uczniów ze szkoły w Krobi było już w powiecie Unterallgäu i tyle samo młodych ludzi z powiatu Unterallgäu przyjechało do Krobi. 12 zrealizowanych projektów i jeszcze wiele projektów przed nami. To partnerstwo nie tylko ma piękną przeszłość, ale też ma także przyszłość – dodawał.

To właśnie przed szkołą w Krobi Starosta Gostyński oraz Starosta Powiatu Unterallgäu zasadzili dąb przyjaźni, będący znakiem 20-letniej współpracy obu samorządów. - Nie chciałbym tylko i wyłącznie skupiać się na tym, co już za nami, ale cieszę się bardzo, że dzisiaj sadząc symbolicznie drzewo będziemy mogli spojrzeć w przyszłość i dalej kontynuować przyjaźń - powiedział Starosta Alex Eder.

W czasie wizyty delegacji niemieckiej goście zwiedzili Wrocław, uczestniczyli we mszy św. w Domachowie, a także mogli poznać kulturę biskupiańską  zaprezentowaną przez ,,Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic” w Gościńcu w Domachowie. Potem rozmawiano o rozwoju gminy Krobia – najpierw w ,,Małym Koperniku”, potem Krob-Kult-cie, a na końcu Centrum Usług Społecznych, mieszczącym się w Starej Gazowni. W niedzielę wieczorem goście uczestniczyli w koncercie ,,Musica Sacromontana”.

Współorganizatorami wizyty był powiat gostyński, gmina Krobia oraz Lokalna Grupa Działania: ,,Gościnna Wielkopolska”.