Wtorek, 11 grudnia 2018 roku

Zagraniczna praktyka przygodą życia

4 grudnia 2018 roku 50 uczestników programu uroczyście zakończyło projekt "Mobilni specjaliści". Przedstawiciele władz powiatu, rodzice uczestników projektu, przedsiębiorcy i rzemieślnicy mogli prześledzić poszczególne etapy realizowanego od września 2017 roku przedsięwzięcia. Centralnym wydarzeniem programu była praktyka zawodowa w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego we Frankfurcie nad Odrą, podczas której 50 uczniów ZSZ doskonaliło umiejętności w warsztatach zawodowych. W projekcie "Mobilni specjaliści" wzięli udział uczniowie z 3 różnych grup zawodowych (kucharz, technik organizacji reklamy oraz monter suchej zabudowy oraz robót wykończeniowych w budownictwie). Kucharze nauczyli się gotować niemieckie potrawy oraz poznali tajniki zdrowej kuchni. Grupa monterów robót wykończeniowych w budownictwie w trakcie zdobywania doświadczenia zawodowego wykonała herb Cechu Rzemiosł Różnych z płytek ceramicznych. Trzecia grupa młodzieży kształcąca się w zawodzie technik organizacji reklamy odbyła staż w różnych instytucjach kulturalnych, agencjach reklamowych, urzędach. Dwie grupy stworzyły własne agencje reklamowe, które przygotowały strategię reklamową miasta Frankfurt oraz ośrodka kształcenia zawodowego we Frankfurcie.

Najlepszym podsumowaniem niech będą słowa uczestników projektu: „Cały projekt od września do dziś, a w szczególności te dwa tygodnie spędzone w Niemczech były dla nas przygodą życia – powiedziała w trakcie uroczystości Agata Szymczak. Wiele się nauczyliśmy.  I nie chodzi mi tylko o nowe umiejętności czy wiedzę. Myślę, że w przypadku takich zagranicznych pobytów dużo ważniejsza jest możliwość poznania nowych ludzi, zwyczajów panujących w innym kraju czy smaku potraw. Dziś już wiemy, że  damy sobie radę w każdym miejscu i w każdej nowej sytuacji."

Zakończony projekt był kolejnym międzynarodowym przedsięwzięciem zrealizowanym przez szkołę. We Frankfurcie swoją praktykę obyło dzięki temu około 200 uczniów szkoły. Współpraca z niemieckim ośrodkiem trwa już 10 lat. Zespół Szkół Zawodowych właśnie zaczyna realizację kolejnego projektu w ramach programu Erasmus +.

Opracowanie: ZSZ im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu