Wtorek, 16 lipca 2019 roku

Zaśpiewali i zagrali integracyjnie

W świetlicy i w parku przy świetlicy w Chwałkowie (powiat gostyński) zagrali i zaśpiewali razem na jednej scenie tacy wykonawcy jak Ritchie Valens, Maryla Rodowicz, Al Bano i inni.

Stało się tak za sprawą kolejnej edycji „Festiwalu Kultur” przygotowanego dla środowiska osób z niepełnosprawnością. Nosił on w tym roku nazwę: „Twoja twarz brzmi znajomo”. Festiwal kultur to ważne wydarzenie o charakterze integracyjnym, pozwalające na prezentację umiejętności i talentów osób z niepełnosprawnościami, które wpisuje się już na stałe w tradycję nie tylko powiatu gostyńskiego, ale i powiatów sąsiednich.

Organizatorem tegorocznego „Festiwalu kultur” – „Twoja twarz brzmi znajomo” był Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie, który zaprosił do wspólnej edukacyjnej zabawy wiele placówek wspierających osoby niepełnosprawne z czterech powiatów: gostyńskiego, leszczyńskiego, kościańskiego i śremskiego. Każda z przybyłych grup przedstawiała innego wykonawcę lub zespół. Były charakterystyczne przebrania, rekwizyty i dekoracje przywołujące prezentowane opowieści.

Oficjalnego otwarcia festiwalu (4.07.2019 r.) dokonał przedstawiciel Rady Powiatu Gostyńskiego – radny Antoni Kuś. Podkreślił, że każde działanie aktywizujące osoby z niepełnosprawnością zasługuje na uznanie.

Przedstawiciel organizatorów festiwalu Swietłana Figiel – kierownik ŚDS w Chwałkowie zaznaczyła – „Występy przed prawdziwymi widzami to jedna z ważnych form aktywności osób z niepełnosprawnością, sprzyjająca ich integracji ze środowiskiem i pozwalająca na pokazanie wielu skrywanych talentów. Dlatego w tym roku na „Festiwalu kultur” prezentujemy muzyczne klimaty, tak ważne i bliskie wszystkim, w tym naszym uczestnikom. Nasi podopieczni, przygotowując swoje występy, dodatkowo poznają zasady i elementy gry aktorskiej oraz śpiewu”.

Występy przygotowane przez poszczególne grupy podziwiali podopieczni wielu placówek i organizacji pozarządowych przybyli na festiwal oraz goście, m.in. szefowie domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, powiatowych centrów pomocy rodzinie czy stowarzyszeń i fundacji. Łącznie gorąco oklaskiwało przygotowane przez poszczególne ekipy prezentacje blisko dwustu widzów.

Prezentacje muzyczne zaprezentowali podopieczni DPS w Chwałkowie, DPS w Chumiętkach, DPS w Rogowie, DPS w Zimnowodzie, WTZ w Kościanie, Stowarzyszenia „KREATYWNI” – WTZ w Piaskach, ŚDS w Krzywiniu, DPS w Chwałkowie, ŚDS w Kąkolewie, ŚDS w Kościanie i ŚDS w Chwałkowie. Wielu artystom udało się poderwać widzów do wspólnej zabawy i śpiewów. Warto podkreślić, że wszystkie występy były pełne humoru, radości, zarażały energią i zachęcały do wspólnej zabawy.

Po obejrzeniu przygotowanych prezentacji uczestnicy festiwalu obejrzeli koncert sióstr Kozłowskich Marysi i Julii. Koncert był porywający, nagradzany gromkimi brawami. Siostry zachęcane brawami bisowały.

Następnie organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej. Były też pyszne placki oraz ciepły smaczny poczęstunek.

Na koniec wręczono poszczególnym placówkom pamiątkowe podziękowania za udział oraz ciekawe upominki przygotowane przez ŚDS w Chwałkowie. Organizatorowi – Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Chwałkowie należą się podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie udanej międzypowiatowej imprezy.

Opracowanie: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu