Poniedziałek, 02 stycznia 2023 roku

Życzenia i noworoczny nocny trening na początek 2023 roku

Karatecy gostyńscy nocnym treningiem rozpoczęli kolejny rok szkoleń. Klub karate-do shotokan TKKF „TĘCZA” działa już od czterdziestu czterech lat. A od trzydziestu dziewięciu lat tradycyjnie już najzagorzalsi karatecy spotykają się w Nowy Rok o godz. 22.00 w dojo (sala treningowa) i odbywają swój pierwszy w nowym roku trening.
Ma on zupełnie odmienny przebieg od zajęć, które odbywają się w normalnym cyklu szkoleniowym, gdyż karatecy ćwiczą w niecodziennych warunkach i dodatkowo przechodzą specjalne próby, np. test ognia.
Trening odbywał się, zgodnie z tradycją, w ciemnościach i w milczeniu. Początek to ćwiczenia oddechowe i medytacja w pozycji seiza. Następnie był kihon, czyli ćwiczenia polegające na wielokrotnym powtarzaniu technik i ich kombinacji oraz kihon kumite, czyli ćwiczenia kombinacji w parach. Po krótkiej chwili na wyrównanie oddechu trenowano kombinacje shiho, czyli ataki w czterech kierunkach, przygotowujące do walki z czterema napastnikami. Kolejną częścią był trening kata, czyli sekwencji technik ataku i obrony w walce z kilkoma przeciwnikami. Ważną częścią treningu było kumite, czyli walka. Ten element, prowadzony tak jak cały trening w ciemnościach, wymagał od karateków dużego skupienia, wyczucia dystansu i ruchów przeciwnika oraz zachowania pełnej kontroli stosowanych bloków, uderzeń, kopnięć, podcięć i rzutów. Dodatkowo ćwiczono też obronę przed atakami obezwładniającymi.
Kolejnym elementem noworocznego treningu była tradycyjna próba ognia, czyli test umiejętności technicznych, polegający na zgaszeniu świecy uderzeniem tsuki zatrzymanym przed płomieniem. Test wymagał maksymalnej koncentracji, gdyż każdy z karateków miał tylko jedną próbę. Trening zakończył się przed północą.
Trenerzy: shihan Waldemar Szwedek (8. Dan), Mieczysław Polewski (5. Dan), Mirosław Sobkowiak (5. Dan), Marcin Danek (3. Dan) oraz czarne pasy: Małgorzata Glapiak (3. Dan), Józefa Glapiak (2. Dan), Daria Pietrzyk (1. Dan), Maciej Kurpisz (1. Dan) i Marek Marcinkowski (1. Dan) życzą Wszystkim miłośnikom sztuk walki w Nowym 2022 Roku Ake Mashiteomedetōgo Zaimasu! (Szczęśliwego Nowego Roku!) oraz pomyślności i osiągania zaplanowanych celów.

Warto przypomnieć, że reprezentanci gostyńskiego klubu karate TKKF „TĘCZA” wystartowali minionym roku w 8 turniejach na różnych szczeblach.  Walczyli w zawodach z sukcesami.
W dwóch turniejach międzynarodowych wywalczyli 7 złotych, 2 srebrne i 7 brązowych medali.
W trzech turniejach ogólnopolskich zdobyli 7 złotych, 4 srebrne i 9 brązowych medali.
W dwóch turniejach wojewódzkich zdobyli 2 złote, 7 srebrnych i 7 brązowych medali.
W zawodach lokalnych uzyskali 3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe medale.
Łącznie zdobyli 61 medali.

Mistrzowie karate zapraszają również wszystkich, którzy chcą pracować m.in. nad samodoskonaleniem, na treningi klubu karate TKKF „Tęcza” na treningi do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu:
- dzieci od 6 do 12 lat  oraz ich rodzice - w poniedziałki i środy o 19.00 oraz w soboty o 15.30;
- dorośli i młodzież od lat 12 - we wtorki i czwartki o 19.00 oraz w soboty o 15.30.