DLA ODWIEDZAJĄCYCH

Fakty powiatowe facebook Youtube

Leśna ścieżka edukacyjna

Długość trasy: 3 km

Leśna ścieżka edukacyjna powstała z inicjatywy nauczycieli biologii, uczących w gimnazjach na terenie gminy Poniec-Rosławy i Mariusza Kędzierskich, którzy zaprosili do współpracy przy jej tworzeniu i finansowaniu takie instytucje i firmy jak: Koło Łowieckie nr 18 „Diana” w Poniecu, Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gostyniu, Nadleśnictwo Karczma Borowa, Gminę Poniec oraz P.P.H.U. „Grandel” w Pile.

Na dwóch zróżnicowanych czasowo i częściowo pokrywających się trasach ścieżki zlokalizowano 35 tablic edukacyjnych zawierających ważne i ciekawe informacje dotyczące lasu jako ekosystemu oraz zawiązanej z nim gospodarki leśnej i łowieckiej. Ciekawa forma przedstawionych na tablicach zagadnień oraz możliwość odniesienia ich do otoczenia jest najlepszą formą zdobywania informacji pozwalających dostrzec jego skomplikowaną strukturę, nieprzebraną różnorodność, zrozumieć mechanizmy jego funkcjonowania, rolę w życiu człowieka i w końcu konieczność utrzymania go w dobrym stanie i kondycji dla następnych pokoleń.

Obie ścieżki rozpoczynają się i kończą przy domku myśliwskim „Frankówka”. Tablice zlokalizowane są na skrzyżowaniach duktów leśnych i zaopatrzone są w tabliczki wskazujące kierunek dalszej wędrówki. Lokalizacja tablic umożliwia przebycie ścieżek zarówno pieszo, na rowerach jak i powozach konnych.

  1. Ścieżka krótka; oznaczona kolorem niebieskim, przeznaczona jest dla młodszych dzieci (w wieku przedszkolnym i początkowych klas szkoły podstawowej) oraz dla tych którzy chcą nie tylko przyjemnie ale także pożytecznie spędzić ok. 1,5 godz. w otoczeniu lasu.
  2. Ścieżka długa; oznaczona kolorem żółtym, przeznaczona jest dla starszych dzieci (końcowych klas szkoły podstawowej), młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych oraz dla tych którzy chcą nie tylko przyjemnie ale także pożytecznie spędzić ok. 2,5 godz. w otoczeniu lasu.

Leśna ścieżka edukacyjna zlokalizowana w sąsiedztwie domku myśliwskiego „Frankówka” – ok. 2 km od wsi Janiszewo, gmina Poniec, powiat Gostyń, woj. wielkopolskie. Przy drodze Poniec – Leszno znajduje się drogowskaz kierujący w polną drogę dojazdową do ścieżki i „Frankówki”.

 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies