DLA ODWIEDZAJĄCYCH

Fakty powiatowe facebook Youtube

Szlak Powstańców Wielkopolskich

Długość trasy: 18,5 km

Trasa: Poniec - Miechcin - Janiszewo - Waszkowo - Zawada - Gościejewice - Wydartowo - Sowiny - Poniec

Trasa wycieczki pokrywa się z linią frontu w okresie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Na niej turysta znajdzie wiele miejsc Pamięci Narodowej związanych z tym jedynym zwycięskim w dziejach Polski powstaniem.

Wycieczkę rozpoczynamy od małego placu przed Komisariatem policji, znajduje się na nim tablica pamiątkowa informująca, że w okresie Powstania Wielkopolskiego w tym budynku mieścił się sztab dowództwa frontu południowo-zachodniego. Przed posterunkiem policji znajduje się również głaz, na którym umieszczono tablicę upamiętniającą wydarzenia lat 1918-1919. Kilkadziesiąt metrów od posterunku znajduje się kino, to właśnie tutaj odbyła się zbiórka ochotników do powstania.

Wyjeżdżając z Ponieca w kierunku Leszna mijamy „szwedzką mogiłę” i udajemy się do Miechcina. Do wsi prowadzi malownicza aleja. Przed wjazdem do wsi, po prawej stronie, został ustawiony głaz upamiętniający miejsce śmierci powstańca wielkopolskiego Jana Drożdżyńskiego. Miechcin w okresie Powstania Wielkopolskiego znajdował się na pierwszej linii frontu. Tak samo, jak Janiszewo oraz Waszkowo. Dojeżdżając do Waszkowa, około 30 metrów przed tablicą miejscowości, po lewej stronie dostrzegamy głaz pamiątkowy upamiętniający śmierć Józefa Kusza w dniu 19 stycznia 1919r. Po wjeździe do wsi widzimy po prawej stronie drogi zabudowania folwarczne wraz z dworem. Zaraz za zabudowaniami dworskimi widoczna jest dawna „pastorówka”, pełniąca w okresie powojennym funkcję szkoły. Dalej, otoczony starym drzewostanem, znajduje się Kościół św. Antoniego.

Po opuszczeniu Waszkowa jedziemy zaledwie 100 m w stronę Ponieca i koło przydrożnego krzyża skręcamy w prawo i dojeżdżamy do odległej około 1 km Zawady. Ta niewielka wieś składa się zaledwie z kilku gospodarstw.

Następnie udajemy się do Gościejewic, u zbiegu dróg znajduje się następny kamień upamiętniający śmierć kilkunastu powstańców wielkopolskich, poległych w styczniu 1919 roku. Jest to okazały głaz narzutowy odsłonięty w dniu 22 maja 1959 roku.

Z Gościejewic przez Wydartowo wjeżdżamy do Sowin. Również ta miejscowość jest związana z wydarzeniami Powstania Wielkopolskiego. Wielu mieszkańców miejscowości wstąpiło ochotniczo do wojsk powstańczych. Mimo niemieckich ataków artyleryjskich siły powstańcze utrzymywały w swych rękach wioskę.

Z Sowin kierujemy się w stronę Ponieca. Dojeżdżając do miasteczka położonego w dolinie, ze wzgórza widzimy jego panoramę. Dojeżdżamy do miejskiego cmentarza, gdzie spoczywają Powstańcy Wielkopolscy. Zaraz za bramą cmentarza znajduje się kwatera mogił powstańców. Na cmentarzu pochowano między innymi Józefa Kusza, Jana Drożdżyńskiego i Leona Piosika. Obok pomnika powstańczego znajduje się mogiła zmarłego w 1960 roku dowódcy kompanii ponieckiej, sierżanta Michała Kaźmierczaka.

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies