Środa, 24 stycznia 2024 roku

Agenci uśmiechu w szkołach powiatowych. Darmowa profilaktyka dentystyczna

Dzięki porozumieniu pomiędzy Powiatem Gostyńskim a firmą Possum Sp. z o.o. młodzież ze szkół powiatowych będzie mogła korzystać z darmowych porad stomatologicznych w ramach programu: ,,Agenci uśmiechu”. Gabinet czynny będzie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Pierwsi uczniowie przyjęci zostaną na przełomie stycznia/lutego.

Opieka stomatologiczna obejmuje świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne dla uczniów do 18 roku życia. Celem programu jest zapobieganie powstawania próchnicy u młodych pacjentów, edukacja młodzieży w zakresie zdrowi higieny jamy ustnej oraz wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych dzięki regularnym profilaktycznym badaniom stomatologicznym.

Uczeń biorący udział w profilaktyce będzie zaproszony na bezpłatną wizytę do gabinetu, gdzie wykonany zostanie pełen wachlarz świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia m.in.: badanie lekarskie kontrolne, fluoryzacja, zabezpieczenie lakiem szczelinowym, usunięcie złogów nazębnych (złogów, osadów, kamienia nazębnego), leczenie próchnicy początkowej, zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, badanie żywotności zębów. Każdy pacjent przyjmowany będzie regularnie co 3- 6 miesięcy.

Uczeń po wizycie otrzyma formularz dedykowany rodzicom z informacją jakie świadczenia zostały wykonane oraz niezbędne informacje dotyczące np. zaleconej konsultacji specjalistycznej, stanu higieny jamy ustnej u dziecka oraz jakie zęby wymagają leczenia. Z tego względu, iż zabiegi profilaktyczne są bezinwazyjne, bezbolesne oraz bezkrwawe rodzice nie muszą obawiać się, że dziecko będzie czuło dyskomfort/ból podczas takiej wizyty.

Gabinet czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 – 14.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. W ramach ,,wycieczki do stamatologa” organizowane będą transporty uczniów z innych szkół.  Opieką stomatologiczną objęci zostaną uczniowie tych placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Gostyński (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu).

Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu