Bądźmy wdzięczni. Plebiscyt Wolontariusza Roku 2023 rozstrzygnięty.
To było wyjątkowe wydarzenie. Na jednej sali znalazło się blisko 100 osób, dla których ważne jest czynienie dobra i uważność na drugiego człowieka. Wśród nich nominujący i nominowani do tytułu Wolontariusza Roku 2023 w pięciu kategoriach. W tym roku w sumie zgłoszono 24 kandydatur. – Po raz kolejny spotykamy się z ludźmi, którym dobro się nie nudzi. Wydawać by się mogło, że przez tyle edycji konkursu zabraknie nam osób czyniących dobro. Tymczasem dzieje się wręcz odwrotnie – podkreślał Starosta Gostyński Robert Marcinkowski.
W tym roku zgłoszono 24 kandydatury w pięciu kategoriach. Kapituła Konkursowa, składająca się z byłych wolontariuszy roku, urzędników, a także społeczników pod przewodnictwem Marka Smektały, Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych rozpatrzyła wszystkie wnioski i postanowiła przyznać laureatom tytułu Edmundów naszych czasów.
W kategorii wolontariat grupowy statuetkę otrzymali Gostyńscy Fanatycy Kolejorza. Wśród nominowanych w kategorii wolontariat młodzieżowy, statuetkę otrzymało Duszpasterstwo Młodzieży "Źródło".
Wyróżnioną firmą, kierującą się zasadą biznesu społecznie odpowiedzialnego została MACII Stacja Demontażu Pojazdów Śmiłowo. Za wydarzenie roku uznano inicjatywę EKO-MONDI Zmieniaj świat. Statuetkę w kategorii wolontariat indywidualny otrzymał Roman Pawełka.
- Gala Edmundów to gala ,,Oskarów dobroci”. W Powiecie Gostyńskim jest wielu takich ludzi. Choć te statuetki trafią do wybranych, każdy obecny na tej sali jest zwycięzcą. Bo jest tym, który daje lub otrzymuje dziś wdzięczność – mówił Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. Pojęciu ,,wdzięczności” poświęcony został też panel dyskusyjny. Wzięły w nim udział: Lidia Wolna (mama Zuzi, dla której w powiecie gostyńskim zebrano 9,5 mln złotych na najdroższy lek świata), Marta Ciupińska (mama Kacpra, który urodził się z wrodzonym niedorozwojem kości piszczelowej i dziś wspólnie ze swoimi rodzicami walczy o w pełni sprawną nogę), Izabela Markowiak – (mama Hanki - dziewczynki chorującej na Zespół Angelmana) oraz Kacper Hacaś (nastolatek marzący o własnej elektrycznej gitarze, który postanowił wziąć sprawy w swoje ręce). Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania, czy łatwo jest poprosić o pomoc, przyznać się, że samemu nie da się rady, ile radości daje realna pomoc, ale też obecność drugiego człowieka i czy ważniejsza jest przekazana na dany cel złotówka, czy poczucie, że nie jest się samemu. W trakcie rozmowy nie obyło się bez łez i wzruszeń.
Galę Wolontariusza Roku 2023 uświetniła także swoim występem Schola Filippo Vivo, działająca przy Bazylice Świętogórskiej.