Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Czwartek, 25 sierpnia 2022 roku

Dożynki powiatowe odwiedziły tłumy mieszkańców. Dziękujemy!


Było smacznie, tradycyjnie i bardzo muzycznie – kolejne dożynki powiatowe ,,Dobre Smaki Powiatu” już za nami. Na scenie zaprezentowały się mażoretki oraz Inna Biliaieva w pokazie niezwykłych baniek. Dla dzieci przygotowano występ duetu clownów Rupert i Rico oraz tańce bajkowych postaci. Gwiazdami wieczoru były: ,,Czerwone Gitary” oraz ,,De Mono”.

15 sierpnia na Świętej Górze odbyły się dożynki powiatowe ,,Dobre Smaki Powiatu”. Rozpoczęły je msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Aleksandra Jazłowieckiego, biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej. Poświęcono również ziarna na zasiew oraz przekazano je rolnikom. Odbyła się także procesja eucharystyczna z placu kultowego do bazyliki. Następnie miało miejsce odśpiewanie wieńca przez Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, dzielenie się chlebem o także koncert Orkiestry Świętogórskiej.

Festyn rozpoczął taniec bajkowych postaci. Po nim do wspólnej zabawy wszystkie dzieci zaprosił niezawodny duet clownów: Rupert i Rico. Można było również zobaczyć pokaz ptaków drapieżnych. Atrakcje dla najmłodszych przygotowano na stoiskach lokalnych producentów. Można było tam również posmakować dobrych smaków powiatu, czyli najlepszych produktów regionu. Swoje działania zaprezentowały także organizacje pozarządowe oraz służby – policja, straż pożarna i Sanepid.

Mieszkańcy mogli spróbować kaszotto przygotowane na bazie dobrych smaków powiatów oraz tradycyjną grochówkę. Na miłośników militariów czekał  sprzęt wojskowy, a rolnictwa- nowoczesne i zabytkowe maszyny rolnicze.

Rozstrzygnięto także konkursy. W rywalizacji na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Zalesia, drugie miejsce zajęło KGW Chwałkowo, trzecie gmina Gostyń.

Wspólnie z redakcją ,,Życia Gostynia” przeprowadzony został też konkurs na najlepszy przepis na bazie dobrych smaków powiatu. W głosowaniu czytelników zwyciężyła szarlotka Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie, drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Grabonogu za zupę sołtyski, trzecie Koło Gospodyń Wiejskich w Bruczkowie – za truskaweczki pod pierzynką.

Na placu kultowym miała miejsce także kolejna edycja Bitwy Regionów – etap powiatowy.

 

Konkurs adresowany był do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń, których statutowym celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Jego organizatorami był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia.

Taneczne show pokazały mażoretki ,,Big Bang”. W magiczny świat baniek widownię przeniosła Inna Biliaieva – finalistka X edycji ,,Mam Talent”.

Na deser wystąpiły dwie muzyczne gwiazdy, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Czerwone Gitary to zespół, który od prawie 60 lat tworzy przeboje znane szerokiej publiczności. Wieczór zakończyła kapela De Mono z charyzmatycznym Andrzejem Krzywym.

Współorganizatorem wydarzenia był powiat gostyński, gmina Piaski, Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri w Gostyniu, Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach oraz Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies