Poniedziałek, 08 maja 2023 roku

Działaj lokalnie 2023 - czas start!

Trwa nabór projektów do Konkursu „Działaj lokalnie 2023”.

Termin składania wniosków: 20 maja 2023 r.

Maksymalna wysokość dotacji to 6000,00 zł

Pula środków to minimum 55 000,00 zł

W Konkursie mogą wziąć udział te organizacje i instytucje oraz grupy nieformalne, które spełniają łącznie poniższe warunki:

1)  mają siedzibę w gminach: Borek Wlkp., Gostyń, Krobia, Pępowo, Piaski Wlkp., Pogorzela, Poniec.

2)  oraz planują prowadzić działania na terenie przynajmniej jednej z wymienionych gmin.

Wnioski do Konkursu składane są przez Generator pod adresem https://generatorspoleczny.pl/

Dodatkowe informacje na temat Konkursu można uzyskać u koordynatora „Działaj Lokalnie” Stowarzyszenia „DZIECKO” – Ewy Misiaczyk, kontakt e-mail: ewa.misiaczyk@vp.pl

DODATKOWE INFORMACJE

Program „Działaj Lokalnie” powstał w 2000 roku i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).

Stowarzyszenie „DZIECKO” – Ośrodek Działaj Lokalnie (ODL) to organizacja, która prowadzi lokalny konkurs grantowy. ODL rozdziela środki przekazane przez PAFW oraz pozyskane od samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych. Zajmuje się także działalnością szkoleniową, doradztwem i wspiera wolontariat.

CEL

Głównym celem Programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego.

WARTOŚCI PROGRAMU

Program wspiera aktywność obywatelską, w tym m.in.: wolontariat, filantropię, partnerstwo.

ZASADY PROGRAMU

1. W ramach Konkursu przewidziane jest przyznanie Dotacji na Projekty, które:
  • zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego;
  • wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności;
  • mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji;
  • przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności;
  • będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych;
  • będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe;
  1. W latach 2023-2024, w ramach Konkursów prowadzonych przez wszystkie ODL, prowadzone będą trzy ogólnopolskie ścieżki tematyczne. Uwypuklenie tych trzech ścieżek ma na celu zwrócenie uwagi na najbardziej pożądane tematy Projektów:
    1. „DZIAŁAJ LOKALNIE I SOLIDARNIE Z UKRAINĄ”
    2. „DZIAŁAJ EKOLOGICZNIE”
    3. „MŁODZIEŻ DZIAŁA LOKALNIE”

Nie oznacza to jednak, że lokalne Projekty mają dotyczyć wyłącznie tej tematyki.

Dodatkowe informacje na temat Konkursu

Zapoznajcie się z głównymi założeniami tegorocznej edycji.

Szczegółowe informacje dostępne w regulaminie na stronie: https://tinyurl.com/RegulaminDL23

Program „Działaj lokalnie 2023” uzyskał już wsparcie samorządów: powiatu gostyńskiego, gminy Borek Wlkp., Gminy Piaski, Gminy Krobia, gminy Pogorzela.

ODL Stowarzyszenie „DZIECKO” zaprasza pozostałe samorządy oraz przedsiębiorców do wsparcia działań realizowanych przez społeczności lokalne.

Opracowanie: Stowarzayszenie ,,Dziecko"