Czwartek, 04 maja 2023 roku

Dzieci już wiedzą, czym są rodziny zastępcze. A Ty?

W minionym tygodniu, w  ramach promocji rodzicielstwa zastępczego oraz prowadzonych działań edukacyjnych, pani Monika, pedagog i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, opowiadała dzieciom z Niepublicznego Przedszkola "Dziecięcy Raj"  m.in. o tym, co to takiego rodziny zastępcze, oraz o tym, jak wygląda wsparcie i opieka nad dziećmi, które trafiają do rodzin zastępczych.

Rozmowa dotyczyła też ważnych kwestii związanych z różnymi formami krzywdzenia dzieci i wyjaśnienia, gdzie można szukać pomocy.

- „Choć to były dzieci w wieku 6-7 lat mają już sporo wiedzy na temat otaczającego go świata i zauważają również to, że nie każde dziecko, ich rówieśnik ma tyle szczęścia co one” – podsumowała wizytę w przedszkolu pani Monika. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci był symulator noworodka, z udziałem którego pracownicy Centrum prowadzą działania edukacyjne m.in. dla młodzieży.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej, prowadzi nabór kandydatów na rodziców zastępczych, którzy gotowi są podjąć opiekę nad pokrzywdzonymi przez los dziećmi. Osoby, które wyrażą chęć pomocy dzieciom, wezmą udział w profesjonalnym szkoleniu prowadzonym przez trenerów rodzin zastępczych, podczas którego zdobędą wiedzę i umiejętności do pracy z dziećmi, uzyskają informacje o prawnych regulacjach dotyczących pieczy zastępczej, pogłębią wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii dziecka, zwiększą umiejętności opiekuńcze i wychowawcze oraz umiejętności rozwiązywania trudnych i konfliktowych sytuacji. Odbędą też praktyki w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka oraz poznają inne rodziny zastępcze.

Szczegółowych informacji na temat rodzinnej opieki zastępczej, warunków, jakie zobowiązani są spełniać kandydaci oraz na temat szkolenia udzielają pracownicy PCPR w Gostyniu - Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej: PP. Lucyna Nowak, Julita Krzyżyńska oraz Martyna Linkowska w siedzibie PCPR (ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń) lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 w od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu