Środa, 30 czerwca 2021 roku

GDDKiA: umowa na budowę obwodnicy krajowej ,,12” podpisana

30 czerwca podpisana została umowę na zaprojektowanie i budowę 17-kilometrowej obwodnicy Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12 (DK12).  To trzecia obwodnica w woj. wielkopolskim z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, która przeszła do fazy realizacji. Zgodnie z zapewnieniami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad obwodnicą pojedziemy w I kwartale 2025 roku.

Inwestycję o wartości ok. 246,8 mln zł zrealizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego w oparciu o wykonaną już Koncepcję programową, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie obwodnicy. Prace powinny zostać zrealizowane w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych.

W ramach budowy obwodnicy drogi krajowej nr 12 powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości 17 km i przekroju jedna jezdnia, po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz odcinkowo jeden kierunek będzie poszerzony o drugi pas.

Kalendarium

22 grudnia 2020 r. - ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj

17 lutego 2021 r. - otwarcie ofert w przetargu

1 kwietnia 2021 r. - wybór najkorzystniejszej oferty

30 czerwca 2021 r. - podpisanie umowy na realizację w systemie Projektuj i buduj

Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu/ GDDKiA

Mapa obwodnicy dostępna tutaj.