Piątek, 12 maja 2023 roku

Grupy wsparcia dla rodziców zastępczych.

Ruszają kolejne grupy wsparcia dla rodzin zastępczych, realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Grupa wsparcia to jedna z wielu form  i działań pomocowych na rzecz rodzin zastępczych (oprócz m.in. indywidualnego doradztwa specjalistycznego, psychoterapii, szkoleń, spotkań zespołów interdyscyplinarnych oceniających sytuację oraz wdrażających plany pomocy dziecku i rodzinie, czy osób do pomocy lub wolontariatu).

Udział w grupach wsparcia jest szansą, by pomóc rodzinom zastępczym rozwiązywać problemy, z którymi na co dzień się stykają.  Daje też możliwość kontaktu  z osobami, które mają podobne doświadczenia i problemy, choć czasami różne pomysły na rozwiązania.

Rozmowy w ramach grupy wsparcia dotyczą zagadnień ważnych dla uczestników spotkań.  Opiekunowie wymieniają się spostrzeżeniami i sprawdzonymi przez siebie kontaktami np. do specjalistów medycznych czy rehabilitacyjnych, udzielają sobie wzajemnych wskazówek, otrzymują również porady psychologiczno-pedagogiczne dotyczące różnych zagadnień oraz bieżące informacje z zakresu pieczy zastępczej.

Grupa wsparcia zapewnia rodzinom zastępczym dodatkowe informacje i pomoc w radzeniu sobie z różnymi emocjami, myślami i trudnościami, z jakimi opiekunowie spotykają się w ramach pełnionej przez siebie funkcji rodziny zastępczej.

Grupa wsparcia ma charakter cyklicznych spotkań odbywających się co miesiąc. Każde spotkanie odbywa się w obecności i przy wsparciu specjalisty lub specjalistów. Warto, aby w spotkaniach brali udział zarówno mąż jak i żona.

W najbliższym okresie, czyli od czerwca do września w każdą drugą środę miesiąca (tj. 14.06, 12.07, 09.08, 13.09) odbywać się będą grupy wsparcia w siedzibie PCPR w Gostyniu o godzinie 10.30.

PCPR w Gostyniu zaprasza też nowo powstałe rodziny zastępcze oraz pozostałe, które potrzebują wsparcia i rozmowy w gronie innych opiekunów zastępczych (przy filiżance kawy), na tematy dotyczące rodzin zastępczych i funkcjonowania dzieci w opiece zastępczej.

Chętne rodziny proszone są o kontakt z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu