Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Środa, 31 maja 2023 roku

Mądra pomoc doceniona. Powiat gostyński z wyróżnieniem


Powiat gostyński otrzymał wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd serwisu samorządowego PAP, przeprowadzonego pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii.  Doceniono projekt: ,,Wielowymiarowość pomocy uchodźcom z Ukrainy w powiecie gostyńskim. Modelowy ośrodek wsparcia”. Gala rozdania nagród odbyła się w Warszawie 26 maja 2023 r.

Konkurs Innowacyjny Samorząd jest projektem Serwisu Samorządowego PAP, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne gminy, miasta, powiaty i województwa. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów, które są inspiracją dla pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Do konkursu łącznie złożono 244 projektów.

W kategorii powiatów wyróżnienie otrzymało 10 projektów, w tym powiat gostyński za: ,,Wielowymiarowość pomocy uchodźcom z Ukrainy w powiecie gostyńskim. Modelowy ośrodek wsparcia”.

Jury doceniło kompleksowe wsparcie, jakie powiat gostyński udzielił uchodźcom z Ukrainy. Działania powiatu gostyńskiego wyprzedziły pomoc instytucjonalną. Zaraz po agresji Rosji na Ukrainę, Zarząd Powiatu Gostyńskiego rozpoczął rozmowy z Kongregacją Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu, aby na ich terenie utworzyć ośrodek wsparcia dla uchodźców i zapewnić im godne warunki egzystencji, wsparcie psychiczne i pomoc w załatwianiu wszystkich spraw urzędowych. Ośrodek ruszył 22 marca 2022 r., choć przygotowania rozpoczęły się od początku miesiąca.

W ośrodku wsparcie znalazły głównie kobiety z dziećmi. Były to osoby doświadczone wojną, często z traumatycznymi przeżyciami. Dzięki przyjaznym wolontariuszom, pracownikom starostwa i powiatowych jednostek organizacyjnych, przystosowanie się do nowych warunków było łatwiejsze, a trauma mniejsza.

Działalność ośrodka dawała podstawy do usamodzielnienia się tym wszystkim osobom. Świadczy o tym głównie ich aktywizacja na rynku pracy, a nawet otwieranie przez nich własnych działalności gospodarczych. Dziś wszyscy podopieczni ośrodka rozpoczęli nowe życie – część z nich wróciła na Ukrainę, reszta na terenie powiatu prowadzi samodzielne życie. „Mądra pomoc” oznaczała nie tylko udzielenie schronienia, ale przede wszystkim wsparcie w usamodzielnieniu. Działania ośrodka okazały się na tyle skuteczne, że wszystkie osoby po trudnych pierwszych miesiącach wojny, rozpoczęły dziś samodzielne życie.

Funkcjonowanie ośrodka było możliwe dzięki współpracy powiatu gostyńskiego z Kongregacją Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu, przy wsparciu darczyńców. Wyróżnienie dla samorządu odebrał w Warszawie starosta Robert Marcinkowski podczas uroczystości zorganizowanej przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Warto dodać, że podczas czterech edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” działania powiatu gostyńskiego w różnych sferach były nagradzane już trzy razy.


Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies