Aktualności

Fakty powiatowe facebook Youtube
Poniedziałek, 08 stycznia 2024 roku

Nie żyje Swietłana Figiel – kierownik ŚDS w Krobi


Dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość. Nie żyje Swietłana Figiel – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krobi. W ostatnim czasie zmagała się z ciężką chorobą. Odeszła w poniedziałek 8 stycznia 2024 roku. Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia.

Swietłana Figiel urodziła się 7 sierpnia 1972 roku w Kazachstanie. W 1994 roku ukończyła Kustanajski Państwowy Uniwersytet o specjalności pedagogika i metodyka nauczania początkowego. Pracę zawodową rozpoczęła w Rejonowej Bibliotece w Czkałowie, następnie była także nauczycielem w Czkałowskiej Szkole Średniej.

W 2001 roku wraz  mężem i dwiema córkami przyjechała do Gostynia. Całe życie czuła się Polką, w jej rodzinie kultywowane były polskie tradycje i to właśnie z naszym krajem postanowiła związać swoją przyszłość. Od 2004 roku pracowała w Domu Pomocy Społecznej w Chwałkowie – najpierw jako opiekun, potem terapeuta. Od 2008 roku powierzono jej funkcję kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie. W 2021 roku placówka zmieniła swoją siedzibę. Obecnie znajduje się w Krobi. Przez cały czas dokształcała się biorąc udział w kursach, szkoleniach oraz kończąc studia podyplomowe.

W czasie swojej pracy zawodowej kierowała się empatią i otwartym sercem. Była niezwykle lubiana przez swoich podopiecznych i współpracowników. Angażowała się również w działalność społeczną – przez lata współpracowała ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych ,,Nie Sami” w Gostyniu. Była też członkiem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Gostyńskim.

W 2018 roku sprowadziła z Kazachstanu do Gostynia swoich rodziców. Cieszyła się, że jesień życia będą mogli spędzić w ojczyźnie. Swoją pomoc zaoferowała także uchodźcom, którzy po agresji Rosji na Ukrainę znaleźli schronienie w ośrodku na Świętej Górze – w ramach wolontariatu była dla nich tłumaczem, doradcą i ogromnym wsparciem. Wiele tych znajomości i przyjaźni miało swoją kontynuację także po zakończeniu funkcjonowania placówki.

Swietłana Figiel w ostatnim czasie zmagała się z ciężka chorobą. Zmarła w poniedziałek 8 stycznia w wieku 51 lat. Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek 12 stycznia 2024 r. o godz. 12.30 w gostyńskiej Farze. Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia. 

Strona powiat.gostyn.pl
korzysta z plików cookies